Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
07/03/2024 - 19:30

Mogła być perełką w Nowym Sączu. Teraz żal patrzeć [ZDJĘCIA]

Piękna kamienica przy ul. Szwedzkiej w Nowym Sączu, w której mieściła się policja, od dekady popada w ruinę. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że ten obiekt jest w coraz gorszym stanie.

Ta perełka została wybudowana w XIX wieku

Czytaj także: Nie żyje wieloletni wicedyrektor „Samochodówki” w Nowym Sączu. Współtwórca Technikum Samochodowego

Kamienicę wzniesiono pod koniec XIX wieku. Jak podaje twojsacz.pl, zbudował ją doktor Leon Silberman. Miał w niej własny gabinet lekarski. W tej reprezentacyjnej kamienicy mieszkania wynajmowali także bogaci Żydzi. Swoją siedzibę miał tam również Polski Bank Przemysłowy oraz Towarzystwo Wzajemnych Pożyczek Oszczędnościowych, a tuż przed wybuchem wojny działał Podhalański Wolny Skład Win.

W latach powojennych budynek przeszedł na rzecz państwa, jak wiele zabytkowych prywatnych kamienic, dworków, starych młynów i innych obiektów, będących w prywatnych rękach. Obiekty te zostały upaństwowione.

Czytaj także: Kiedyś w Nowym Sączu były wszędzie. Teraz znikają jeden po drugim, jak kamfora

Po wojnie, obiekt został upaństwowiony

Dawni właściciele okazałej kamienicy przy ul. Szwedzkiej nie mieli już nad nią pieczy. Ostatnimi użytkownikami ogromnego i pięknego budynku była sądecka milicja, a potem policja. Przypomnijmy, że wspomniana nieruchomość do 2013 roku znajdowała się w trwałym zarządzie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Po wybudowaniu nowej siedziby komendy przy ul. Grottgera i przeprowadzce, kamienica opustoszała i została ponownie zwrócona Skarbowi Państwa.

Prawowici spadkobiercy odzyskali kamienicę w wolnej Polsce

Decyzję od budowie nowej komendy i przeniesieniu się sądeckich funkcjonariuszy do innej części miasta przyspieszyło to, że jak podaje twojsacz.pl, w wolnej Polsce tę okazałą kamienicę odzyskali mieszkający w USA spadkobiercy dawnych właścicieli. Od dekady po pustej, pięknej kamienicy hula wiatr. Z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej popada w ruinę.

Czytaj także: Za chwilę trudno będzie poznać tę część Nowego Sącza. Zmienia się na naszych oczach [WIZUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Jeszcze nie tak dawno budynek był wystawiony na sprzedaż.. Informował o tym wiszący na niej baner. Teraz już go tam nie ma.

Lata bez remontu, konserwacji zrobiły swoje

Być może kamienica znalazła wreszcie nabywcę? Oby tak się stało i oby ten piękny budynek odzyskał dawny blask. To już naprawdę ostatni moment. Wiele, wiele lat bez kapitalnego remontu zrobiło swoje.  Kamienica sypie się na oczach mieszkańców.

Na jednym z balkonów nie ma już betonowej balustrady zabezpieczającej. Po prostu rozsypała się. Jej elementy zostały zdjęte i złożone w wejściu do budynku.

Kamienica przy ulicy Szwedzkiej do małych nie należy. Jej całkowita powierzchnia to 2 tys. 440 metrów.

([email protected], fot. IM, źródło: własne, twojsacz.pl), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Mogła być perełką w Nowym Sączu. Teraz żal patrzeć [ZDJĘCIA]
Piękna kamienica przy ul. Szwedzkiej w Nowym Sączu, w której mieściła się policja, od dekady popada w ruinę. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że ten obiekt jest w coraz gorszym stanie.


Dziękujemy za przesłanie błędu