Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
30/06/2018 - 08:30

Maszt Niepodległości ma stanąć na Górze Zabełeckiej w Nowym Sączu

Na Górze Zabełeckiej w Nowym Sączu, z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ma stanąć wysoki Maszt Wolności zwieńczony olbrzymią biało-czerwoną flagą. Miasto zabezpieczyło już ponad 41 tys. złotych na przygotowanie projektu budowlanego oraz wykonawczego wspomnianego przedsięwzięcia. Z takim pomysłem wystąpił prezydent miasta Ryszard Nowak.

Maszt Wolności mający 65 metrów wysokości ma stanąć przy ul. Tarnowskiej na Górze Zabełeckiej nad orłem wykutym w skale w 1920 roku na pamiątkę „Cudu nad Wisłą”. Ta płaskorzeźba odzyskała niedawno swój blask. Przy tej pamiątce wybudowano także ścieżkę historyczną prowadzącą po stromym zboczu do pomnika. Jest ona nazywana potocznie Orlą Percią.

Warto wspomnieć, że teren Góry Zabełeckiej posiada szereg odniesień do historii miasta. Znajdują się tam stanowiska archeologiczne z odkryciami sięgającymi czasów rzymskich, a od średniowiecza znajdował się tam kamieniołom dostarczający kamień, który wykorzystywano do budowy budynków w centrum miasta.

- Maszt będzie stał na szczycie góry w eksponowanym miejscu – mówi Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Nowym Sączu. -  Będzie bardzo dobrze widoczny. Setną rocznicę odzyskania niepodległości symbolizują parametry masztu: wysokość 100 m (od poziomu ronda Jana Pawła II) oraz powierzchnia flagi 100 m kw.

Na ostatniej sesji radni zgodzili się przeznaczyć ponad 41 tys. z budżetu miasta na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego tego przedsięwzięcia. Środki zostały przesunięte z wydatków bieżących na wydatki majątkowe

Na to zadanie będzie zapewne ogłoszony przetarg.

- Rozważane są różne propozycje: maszt stalowy, albo betonowy – dodaje Trzupek. – Z pewnością zostanie wybrana najtańsza opcja.

Na razie nie wiadomo, jakim kosztem zamknie się realizacja pomysłu, bo nie ma jeszcze gotowego projektu. Maszt ma stanąć do końca tego roku.

A co Wy sądzicie o tym pomyśle?

i[email protected], Fot. UM w Nowym Sączu, Grzegorz Fecko.Dziękujemy za przesłanie błędu