Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
31/07/2018 - 10:00

To Marcin Żarnecki podbija serca Chorwatów. W Krynicy grał na gajdach

Pewnie widzieliście w telewizji materiał o rozkochanym w Chorwacji muzyku, który traci wzrok. To Marcin Żarnecki z Nowego Targu, a swoim uporem ujrzenia Adriatyku podbił ostatnio media i serca Chorwatów. Artysta przyjeżdża też do Krynicy, gdzie gra na gajdach, tuż obok Muszli Koncertowej.

Muzyk przyjeżdża do Krynicy-Zdroju nie tylko na wypoczynek, ale i po to, aby  tuż przy Muszli Koncertowej na Deptaku zagrać muzykę karpacką na unikatowym  instrumencie, jakim są gajdy. W Nowym Targu jest jedyną osobą, która na nich gra.

 - Instrumentu tego nie należy mylić z kobzą! - tłumaczył nam Marcin Żarnecki. - Gajdy występują na Podhalu i w Beskidach. Można zagrać na nich całą muzykę Karpat, Podhala, Spisza, Orawy, klimaty bałkańskie, węgierskie, słowackie, macedońskie. Jedyny lutnik, który wykonuje ten instrument mieszka w Istebnej.

Utalentowany muzyk powoli traci wzrok. Miał jedyne marzenie, aby zobaczyć Adriatyk. Dlatego wybrał się tam na rowerze, czym podbił serca Chorwatów.  Jego historia poruszyła też media, dlatego jedna z redakcji ufundowała mu tygodniową wycieczkę po całym kraju.

(MKA) fot. arch. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu