Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
22/07/2018 - 15:15

Mali górale zawładnęli Nowym Sączem. Rozpoczęło się 26. Święto Dzieci Gór

Mali górale z całego świata wzięli we władanie Nowy Sącz. Przyjechali z Ukrainy, Estonii, Bułgarii, Gruzji, Czech, Tajlandii i Słowacji. Towarzyszą im kamrackie polskie dziecięce zespoły regionalne reprezentujące folklor: lachowski, spiski, podhalański, krakowski, pogórzański i żywiecki. To znak, że rozpoczął się 26. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.


Sądeczanie niezwykle ciepło przywitali dzisiaj zespoły dziecięce, które w Nowym Sączu i w różnych miejscowościach regionu będą gościły aż do 29 lipca.

Rozpoczęło się wielkie folklorystyczne święto przepełnione muzyką, śpiewem, tańcem, ferią barw i egzotyką.

- Rozpoczynamy drugie ćwierćwiecze tego festiwalu – mówi Antoni Malczak, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. – Dopisały zespoły zagraniczne. Od kilku lat jest ich siedem. Wszystkie zagraniczne grupy dojechały. Ostatni zespół z Gruzji dotarł, dzisiaj o godz. 6 rano, dlatego nie ma go na mszy świętej. Dzisiaj, o godz. 19.30 zapraszamy tradycyjnie na korowód festiwalowy, który przejdzie spod ronda koło Galerii Trzy Korony, ulicą Lwowską do rynku. O godz. 20 oficjalnie otworzymy festiwal i zacznie się koncert inaugurujący. To już 26. góralskie święto. Koncerty będą odbywały się w Nowym Sącza i innych miejscowościach Sądecczyzny, bo polskie zespoły zapraszają swoich zagranicznych kamratów do swoich miejscowości.

Formuła festiwalu jest taka, że dzieci razem mieszkają, występują, bawią się, zwiedzają. Każda para ma swój „dzień narodowy”, podczas którego jest „gwiazdą” koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów. Polskie i zagraniczne zespoły tworzą tzw. „pary kamrackie”.

- Zapraszamy sądeczan i turystów do wspólnej zabawy – zachęca dyrektor Malczak. – Gdyby tego festiwalu zabrakło w Nowym Sączu, to stworzyłaby się ogromna pustka. Ten festiwal na stałe wpisał się już w pejzaż miasta i wakacyjny kalendarz wydarzeń artystycznych.

Gdy zabrzmiała trombita mistrza Józefa Brody było jasne, że rozpoczęło się już 26. Święto Dzieci Gór. Pierwszym jego akcentem była msza festiwalowa odprawiona na Placu Kolegiackim koło Bazyliki św. Małgorzaty.

Uczestników festiwalu powitał ks. dr Jerzy Jurkiewicz, prepozyt Bazyliki św. Małgorzaty.

- Witam serdecznie wszystkich, przede wszystkim dzieci – rozpoczął proboszcz Jurkiewicz.  – Bohaterów festiwalu.

Homilię wygłosił ks. Stanisław Kowalik. Zaczął ją jak zwykle śpiewem.

- Witam was pięknie i pozdrawiam. Zapraszam do wspólnej modlitwy. Niech ta modlitwa będzie wyrazem wdzięczności, ale i hołdem dla tradycji, piękna naszych małych ojczyzn. To wszystko jest darem od Boga. Zaczynamy 26. Święto Dzieci Gór. Rozpoczął się czas naszego kamracenia się, czas z jednej strony pracy, ale i odpoczynku. Nasze wspólne posiady, śpiewy, tańce, modlitwy dają znak, że umacniamy duszę i ciało. Tutaj wszystkich nas sprowadziła z różnych stron świata miłość do folkloru, do naszej gwary, tańca, śpiewu i ubioru. Wy jesteście tymi perłami.

Po mszy w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbyło się spotkanie  kierowników zespołów z władzami miasta i regionu.

Dzisiaj o godz. 19.30 rozpocznie się korowód festiwalowy ulicami miasta, a o godz. 20 organizatorzy zapraszają na otwarcie festiwalu i koncert inauguracyjny (płyta rynku).

Zespoły kamrackie

SHCHEDRYK/SŁAWUTA, Ukraina – Mali Myszkowianie/Mystków

LEESIKAD/TALLINN, ESTONIA – Trybskie Dzieci, Trybsz

PLAMACHE/SIFIA, BUŁGARIA – Mali Białczanie/Białka Tatrzańska

AMER-IMERI/TBILISI, GRUZJA – Mali Siedlecanie

HRADISTANEK/UHERSKE HRADISTE, CZECHY – Pogórzańskie Dzieci

PLERNGCHOMPOO/BANGKOK, TAJLANDIA, ZORNICKA/ZWOLEŃ, Słowacja

Jutro (23 lipca) Dzień ukraińsko – lachowski

SHCHEDERYK/SLAWUTA, Ukraina

Mali Myszkowianie /Mystków, Polska

Godz. 11  - prezentacja  rynek.

[email protected], Fot. IM. 

Święto Dzieci Gór 2018 rozpoczęte [ZDJĘCIA]
W Nowym Sączu poranną mszą rozpoczął się najbarwniejszy festiwal dziecięcych zespołów folklorystycznych ziem górskich. Fot. Iga Michalec


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)