Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
05/07/2018 - 15:25

Mają i po 12 lat a już chcą ratować ludzi. Jak się szkolą młodsi ratownicy WOPR

Na Jeziorze Klimkowskim trwa szkolenie na młodszych ratowników WOPR. Co trzeba już umieć, by starać się o taki patent? Do czego on uprawnia?

- Jesteśmy w trakcie szkolenia ratowników wodnych. Kursanci zaliczają właśnie element płynięcia pod wodą 25 metrów. 1 lipca zaczął się ten kurs. Do 3 lipca trwał kurs na młodszego ratownika, który ukończyło sześciu adeptów. Teraz mamy dziesięciu kandydatów i myślę, że te dziesięć osób ukończy chociaż jeszcze jest trochę materiału do zrealizowania – relacjonuje Daniel Korzeń prezes Gorlickiego WOPR.

Jakie trzeba spełnić warunki by zostać młodszym ratownikiem wodnym i ratownikiem kwalifikowanym?

Zobacz też: Gdzie wypoczywaliście? Dzielimy się „miejscówkami”. Dziś Jezioro Klimkowskie

- Podstawowym elementem jest umiejętność dobrego pływania. Resztę, czyli więdze ratowniczą ratownicy uzyskują podczas kursu – zaznacza Korzeń.

By starać się o patent młodszego ratownika WOPR trzeba mieć skończone minimum 12 lat i posiadać kartę pływacką. Szkolenie trwa trzy dni i kończy się wspomnianymi egzaminami. Tak uzyskane uprawnienia są wstępem do kolejnych w ratownictwie wodnym, gdzie poprzeczka i wymogi jeśli chodzi o wiedzę i umiejętności jest znacznie wyższa.

Pytany o pływacki poziom Polaków szef WOPR twierdzi, że wszystko zmierza w bardzo dobrym kierunku. Polacy pływają coraz lepiej między innymi dzięki temu, że powstaje coraz więcej obiektów pływackich.

Jak wygląda szkolenie od podszewki? Zobaczcie nasz materiał filmowy.

ES [email protected] Film: KSDziękujemy za przesłanie błędu