Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
24/03/2022 - 11:30

Lokalizator GPS, sygnalizator upadku. Wszystko dla seniorów ze Starego Sącza

Już 29 marca w Starym Sączu odbędzie się kolejna sesja rady. Ważnym punktem będzie przyjęcie – podobnie jak w Piwnicznej-Zdroju – programu Korpus Wsparcia Seniorów. 30 z nich zostanie objętych szczególnym wsparciem.

Lokalizator GPS, sygnalizator upadku. Takie cuda dla seniorów ze Starego Sącza

Gmina Stary Sącz to kolejny samorząd z naszego regionu, który wprowadzi program pomocowy dla seniorów pod hasłem Korpus Wsparcia Seniorów. O co chodzi? O zapewnienie wsparcia dla tych osób, które są już w podeszłym wieku, a które nie mają stałego wsparcia związanego z ich stanem zdrowia, bo albo mieszkają samotnie, albo ich bliscy nie są sami im wstanie takiej opieki zapewnić m.in. na charakter i wymiar swojej pracy.

Zobacz też: Będą im tej inwestycji zazdrościć? Co się tutaj buduje w Starym Sączu

- Program ma na celu wsparcie gmin w świadczeniu usług społecznych na rzecz seniorów, polegających na zapewnieniu dostępu do „opieki na odległość” osobom starszym, przez udzielenie dofinansowania do zakupu oraz częściowego pokrycia kosztów użytkowania tzw. „opasek bezpieczeństwa” - czytamy w projekcie uchwały.

Zgodnie z odgórnymi wytycznymi taką pomocą mogą być objęte osoby w wieku 65 lat i starsze. W przypadku gminy Stary Sącz samorząd chce wesprzeć 30 seniorów.

Jak to działa w praktyce? „Opaski bezpieczeństwa” wyposażone mają być w co najmniej trzy z następujących funkcji:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

- Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 65 lat i więcej będzie prosta w obsłudze, np. będzie posiadać jeden przycisk - czytamy w projekcie uchwały.

Zobacz też: Dzieci tęsknią nieustannie. Farcik nadal się nie odnalazł. Pomóżcie

- Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji będzie on mógł zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Sączu lub wezwać służby ratunkowe.

Co tu więcej komentować, to niesamowite rozwiązanie. I radni na pewno nie będą mieć w tym zakresie żadnych wątpliwości. Pozostaje tylko pytanie: dlaczego tylko 30 seniorów może liczyć na taką pomoc dofinansowaną ze strony gminy, skoro taka Piwniczna-Zdrój przyjęła liczbę 40? Ile to będzie kosztować samorząd? Choć w tym wypadku - co zostało ujęte w przygotowanych na sesję dokumentach - gmina może otrzymać odpowiednie środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pytania na wszystkie te odpowiedzi uzyskamy już podczas sesji. ([email protected] Fot.: ilustracyjne pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu