Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
07/11/2019 - 12:15

Lokacja Nowego Sącza. Honorowy tytuł i promocja Rocznika Sądeckiego

Nowy Sącz świętuje jutro 727 rocznicę lokacji miasta. O godz. 12 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Nowego Sącza, podczas której tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza otrzyma znany historyk, związany z Nowym Sączem prof. oświaty, publicysta i działacz niepodległościowy Jerzy Giza.

Warto przypomnieć, że 727 lat temu, 8 listopada 1292 roku, książę Wacław II Czeski wydał przywilej lokacyjny miasta Nowego Sącza.

Uroczystości z tej okazji rozpoczną się jutro od konferencji naukowej, która odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury (początek godz. 9:00). Na godz. 10:30 zaplanowano mszę świętą w bazylice pw. św. Małgorzaty. 

O godz. 12:00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Nowego Sącza, podczas której nastąpi nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza pedagogowi, publicyście i działaczowi niepodległościowemu, prof. oświaty Jerzemu Gizie. Ale to jeszcze nie koniec wydarzeń związanych z tym szczególnym dniem.

Po południu (o godz. 17:00) w reprezentacyjnej sali ratusza odbędzie się promocja XLVII tomu "Rocznika Sądeckiego", w którym będzie można przeczytać między innymi o początkach chrześcijaństwa na Ziemi Sądeckiej, o gen. Bronisławie Pierackim, a także głośnych procesach sądowych w naszym mieście.

Zwieńczeniem uroczystości będzie 255. Koncert u Prezydenta (godz. 19:00). Usłyszymy polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu Joanny Albrzykowskiej – Clifford i Krakowskiego Zespołu Kameralnego.

[email protected], fot. UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)