Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
30/04/2017 - 09:05

Kwiatek za datek! Sądeczanie hojnie wspierają hospicjum

W Nowym i Starym Sączu oraz w gminie Chełmiec trwa dzisiaj (30 kwietnia) zbiórka do puszek na rzecz sądeckiego hospicjum. Jak co roku w akcję, której symbolem jest żonkil włącza się ponad 100 wolontariuszy – mówi szef hospicjum Mieczysław Kaczwiński. W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 41 tysięcy.

Jak będzie po dzisiejszej zbiórce okaże się za kilka dni, ale jak mówią wolontariusze, mieszkańcy Nowego Sącza są niezwykle hojni.

- Jesteśmy zaskoczone jak chętnie sądeczanie wspierają tę inicjatywę. W naszej puszcze lądują przede wszystkim banknoty 20 i 50 złotowe – mówi pani Roma z Centrum Nauki i Biznesu „Żak”, która wraz ze swoimi koleżankami kwestowała przy kościele św. Kazimierza.

Każdy, kto zdecyduje się wesprzeć tę inicjatywę, otrzymuje od wolontariuszy żonkil. Kwiat ten jest międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

- Wiosną, kiedy kwitną, zbieramy fundusze dla sądeckiego hospicjum w zamian za datek, wręczając ofiarodawcom żonkile – przybliża po raz kolejny ideę akcji Mieczysław Kaczwiński.

Dzisiejsza akcja ma celu pozyskiwanie  środków finansowych koniecznych do opieki nad chorymi w ostatnim okresie ich życia oraz  szerzenie idei hospicyjnej, a przede wszystkim uwrażliwianie młodych ludzi na potrzeby osób chorych. Taka opieka świadczona jest w hospicjum w Nowym Sączu. Co ważne: środki zebrane w tym roku przeznaczone zostaną również na funkcjonowanie nowootwartego oddziału dla osób przewlekle chorych, który nie posiada kontraktu z NFZ.  

Tegoroczne grono wolontariuszy składa się z:

słuchaczy szkół: ŻA K,  Zespół Regionalny „SĄDECZOKI” pod opieką Barbary Sławeckiej oraz rodziców, Zespół Regionalny „PIĄTKOWIOKI ” z Nowego Sącza, I Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu pod opieką Małgorzaty Jawor i Teresy Szewczyk,  Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu pod opieką Małgorzaty  oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu pod opieką Dominiki Olech i Justyny Sowińskiej, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych pod opieką Małgorzaty Matląg oraz Zespół Szkół Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu, zuchy i harcerze z IV nowosądeckiej drużyny wielopoziomowej „Trzy Żywioły” z opiekunami i rodzicami z Zabełcza, młodzież z parafii Jana Pawła II, młodzież z Zespołu Szkół w Świniarsku, Zarząd osiedla Dąbrówka, TKKF w Nowym Sączu, wolontariusze ze Stowarzyszenia „Tradycja i Przyszłość” pod opieką radnego Andrzeja Bodzionego oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Sądeckie Hospicjum”.

(KB)

Fot. KBDziękujemy za przesłanie błędu