Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
10/06/2019 - 20:20

Ktoś może oferować pożyczki bezprocentowe? Jest takie stowarzyszenie

Działa nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat i w ciągu tego okresu udzieliło 50,5 tysiąca nieoprocentowanych pożyczek na kwotę ponad 76 milionów złotych. Kto ich udziela? Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy. działające przy Fundacji Sądeckiej.


Ktoś może zapytać, co to za stowarzyszenie, które udziela pożyczek bez żadnych procentów. Czy to możliwe? A jednak.

Jest to udane przedsięwzięcie, którego ponad dwadzieścia lat temu podjął się Zygmunt Berdychowski kojarzony w przestrzeni publicznej między innymi z gigantycznym przedsięwzięciem jakim jest Forum Ekonomiczne w Krynicy – Zdroju.

Jest to, jak sam mówi pomysłodawca i prezes Zarządu Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy „dziwne” stowarzyszenie, oparte na ludzkiej solidarności, niezachwianej uczciwości i samodyscyplinie w gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi. Od ponad dwudziestu dwóch lat stowarzyszenie udziela nieoprocentowanych pożyczek tym, którzy z trudem wiążą koniec z końcem i nigdy nie będą atrakcyjnymi klientami dla banków komercyjnych.

Stowarzyszenie KWP opiera swoją działalność na doświadczeniu zaczerpniętym z tradycji polskiego ruchu spółdzielczości finansowej. Początkowo stowarzyszenie obejmowało dwa gminne koła, a dzisiaj liczy ponad czterdzieści. Na przestrzeni tych lat liczba członków stowarzyszenia rozrosła się do około 3 tysięcy. Kapitał kas przekroczył już 2,9 mln złotych, a ciągły obrót tymi środkami pozwolił na udzielenie w ubiegłym roku ponad 1,5 tysiąca pożyczek o łącznej wartości 4,3 mln złotych.

W siedzibie Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 w Nowym Sączu odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia KWP, któremu przewodniczył Zygmunt Berdychowski.

- Dużymi krokami zbliża się okres sprawozdawczy za pierwsze półrocze – mówi Władysław Matczuk z Fundacji Sądeckiej. – Chcemy wiedzieć, ilu członków stowarzyszenia działa w poszczególnych kołach. Musimy zebrać aktualne dane. Rozmawialiśmy także  o działaniach, których celem jest utworzenie nowych kół KWP, a także o planowanych spotkaniach integracyjnych na terenie powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. O to zresztą wnioskowali sami członkowie.

Są plany, aby takie spotkania były organizowane od czerwca do września br. na terenie tych trzech powiatów, a być może jeszcze powiatu nowotarskiego.

Obecnie na terenie praktycznie całej Małopolski działają 33 koła gminne KWP.

- Musimy rozwijać stowarzyszenie i dbać o to, aby było w tak dobrej kondycji, jak w ubiegłym roku – powiedział Zygmunt Berdychowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia KWP. – Jest to ewenement, że po tylu latach działalności w stowarzyszeniu działa w prawie trzy tysiące ludzi i jest udzielonych kilkadziesiąt milionów złotych nieoprocentowanych pożyczek. Jest to powód do dumy. Dumy tym większej, że każde koło gminne KWP działa samodzielnie. Ludzie sami płacą składki, sami zbierają te środki i sami sobie udzielają tych pożyczek. Jest to szkoła obywatelskiego myślenia i zaangażowania.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.

ktoś może oferować pożyczki bezprocentowe? Jest takie stowarzyszenie
Działa nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat i w ciągu tego okresu udzieliło 50,5 tysiąca nieoprocentowanych pożyczek na kwotę ponad 76 milionów złotych. Kto ich udziela? Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy działające przy Fundacji Sądeckiej.


Dziękujemy za przesłanie błędu