Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
24/05/2023 - 11:40

Ks. Józef Janas Honorowym Obywatelem Miasta Nowego Sącza? Zdecydują o tym radni na prośbę mieszkańców

Na najbliższej sesji sądeccy radni będą głosować nad uchwałą o nadanie proboszczowi parafii pw. św. Rocha tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Projekt, pod którym podpisało się dziewięciu radnych, powstał w porozumieniu z mieszkańcami os. Dąbrówka, którzy chcieliby w ten sposób podziękować swojemu proboszczowi, który nie tylko doskonale zarządzał parafią, ale także wiele wysiłku włożył w osiedlowe i miejskie przedsięwzięcia.

Ksiądz Józef Janas po 36 latach posługi w parafii św. Rocha w tym roku odchodzi na emeryturę. Stąd mieszkańcy os. Dąbrówka, wychowankowie i uczniowie proboszcza chcieli docenić jego zasługi i poświęcenie dla parafii, osiedla, jak i dla całego miasta.

Czytaj: Ta parafia jest niezwykła. Tutaj wszyscy są jak jedna wielka rodzina

- Nie przypominam sobie, aby ostatnio powstał projekt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, który cieszyłby się tak szerokim poparciem społecznym – mówi Michał Kądziołka, radny miejski i przewodniczący Zarządu os. Dąbrówka.

Lista zasług ks. Janasa dla parafii i osiedla jest ogromna.

- Wszystkie dzieła realizowane pod przewodnictwem księdza prałata Józefa Janasa na przestrzeni wieków są ważne, każde z nich ma swoją wymowę i dotyka innej sfery życia i nie da się jednoznacznie wskazać tego najważniejszego. Kiedyś, nieżyjący już o. Stanisław  Mikulec, parafrazując znane powiedzeni stwierdził, że „proboszcz Janas zastał Dąbrówkę zabłoconą, a zostawia wyasfaltowaną”. Te słowa prawdziwie odzwierciedlają wkład pracy księdza prałata w rozwój kierowanej przez niego parafii, dzielnicy i szerzej Sądecczyzny – zaznaczył w rozmowie z „Sądeczaninem” Józef Korona, przewodniczący Rady Parafialnej w Parafii św. Rocha w Nowym Sączu.

Ks. Józef Janas m.in. wspólnie z mieszkańcami wybudował nowy kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej wraz z domem parafialnym, odrestaurował zabytkowy kościół św. Rocha, zbudował cmentarz, dwa place zabaw, a także Przedszkole Katolickie zwane „Ochronką”.

- To przedszkole to żywy pomnik św. Jana Pawła II, taki o jakie zabiegał nasz papież. Wybudowane zostało w dowód wdzięczności za wizytę Ojca Świętego na Sądecczyźnie – dodaje Kądziołka.

Ks. Janas był także współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, przyczynił się do powstania parafialnego chóru, organizował bezpłatne lekcje języków obcych oraz gry na instrumentach dla dzieci i młodzieży.

Projekt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza dla ks. Józefa Janasa głosowany będzie 30 maja.

[email protected], fot. Rafał GajewskiDziękujemy za przesłanie błędu