Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
12/03/2017 - 11:35

Krynicki szpital taki super? Jest liderem Ranking zdrowia Polski

Powiat Nowosądecki jest liderem Rankingu zdrowia Polski Dziennika „Gazeta Prawna”. O wygranej zdecydowały punkty przyznawane za zaplecze medyczne, wynik finansowy i realizowanie przez samorząd programów profilaktycznych.

To ogromny sukces - komentuje wyniki rankingu starosta nowosądecki Marek Pławiak. 

- Jestem bardzo zadowolony, że Powiat Nowosądecki zajął I miejsce w Polsce!  Zarząd Powiatu wspiera finansowo szpital powiatowy w Krynicy-Zdroju, a także dba o rozwój lecznicy. Trzeba pamiętać, że szpital znajduje się w regionie turystycznym, więc w okresie zimy i lata znacznie wzrasta liczba pacjentów - mówi starosta.

Kryteria, które zastosowano w rankingu były bardzo szczegółowe. Specjaliści oceniali i przyznawali punkty m.in. za zaplecze medyczne – potencjał zdrowotny (ilość lekarzy i pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców, wyposażenie placówek medycznych, ilość programów profilaktycznych realizowanych przez samorząd oraz wynik finansowy).

Przeczytaj też Minister przywiózł Sądecczyźnie receptę na leczenie powiatowych szpitali?

Drugą kategorią była ocena zdrowia mieszkańców danego powiatu - analizowano demografię, umieralność noworodków na tysiąc mieszkańców, odsetek zgonów na choroby układu krążenia, raka i układu oddechowego. Trzecia kategoria to dostępność do badań. W tym przypadku punktowano: długość oczekiwania na badania tomografem, USG brzucha czy EKG oraz oczekiwanie na wizytę u pediatry, kardiologa i innych specjalistów. Ważny był tez poziom opieki nad osobami starszymi.

- Pierwsze miejsce w rankingu bardzo cieszy, ale to również duże wyzwanie na przyszłość. Dziękuję całemu personelowi medycznemu za dotychczasową pracę. Słyszymy bardzo pochlebne opinie na temat funkcjonowania tej placówki, również od pacjentów z różnych stron Polski – dodaje starosta Marek Pławiak. – Gratuluję sukcesu pracownikom i dyrekcji krynickiej placówki.

Starosta podkreśla, że szpital, jak wiele podobnych placówek, ma problemy finansowe i nikt tego nie ukrywa.

Przeczytaj też Szpital przegrał proces, powiat umorzył dług. Winnych nie ma

- Staramy się jednak jako Zarząd i Rada Powiatu wspierać placówkę finansowo – mówi starosta Marek Pławiak. - Przypomnę, że trwa obecnie budowa nowego skrzydła szpitala, która w sumie będzie kosztować ponad 20 milionów złotych, w tym samo wyposażenie w sprzęt medyczny to siedem milionów.

Przeczytaj też Rośnie nowe skrzydło krynickiego szpitala[ZDJĘCIA]

W nowym budynku znajdą się: oddział pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, blok operacyjny i Centralna Sterylizatornia.

- Ważne jest, aby nasz szpital świadczył usługi medyczne na jak najwyższym poziomie -  mówi wicestarosta Antoni Koszyk. – Dbamy o to, aby profesjonalna kadra cały czas doskonaliła swoje umiejętności i miała do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Obecnie w Szpitalu Powiatowym w Krynicy-Zdroju funkcjonują: Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Pediatrii i Noworodków oraz Blok Operacyjny.

(ami) źródło fotStarostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Sądeczanin InfoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe