Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
11/11/2020 - 22:45

Krynica: msza za Ojczyznę i kwiaty przed tablicą

Tegoroczne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w Krynicy-Zdroju miały kameralny charakter. Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzedziła msza święta za Ojczyznę odprawiona w Kościele Zdrojowym. Ulice miasta przyozdobiły biało-czerwone flagi.

11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. Tego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe "wielkiej wojny". 

To także symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk.

Tegoroczne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w Krynicy-Zdroju, podobnie jak i w innych polskich miejscowościach, z powodu epidemii miały kameralny charakter. Złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzedziła msza święta za Ojczyznę, odprawiona w Kościele Zdrojowym.

-"Zgromadzeni na tej szczególnej eucharystii stajemy przed Bogiem w duchu dziękczynienia za dzień 11 listopada 1918 roku. Tamten dzień sprzed 102 lat miał niepowtarzalny koloryt. To dzień przełomowy w dziejach Europy. Podpisany przez marszałka Ferdynanda Focha rozejm kończył straszne lata pierwszej wojny światowej.-mówił ks. Andrzej Liszka, proboszcz parafii zdrojowej.

-"Tej wojny, w której Polacy często stawali naprzeciw siebie, walcząc pod sztandarami trzech zaborców, którzy Polskę rozdarli. Cztery polskie pokolenia czekały na ten dzień, a dopiero piąte się doczekało wyjątkowego dnia 11 listopada. 

Na ulicach miast i miasteczek gromadzili się ludzie, aby zobaczyć polskie wojsko, napisy i znak polskiego orła na polskich urzędach. Po 123 latach niewoli, niepodległa Polska powracała do życia”.

(MK) fot. aut. 

Dziękujemy za przesłanie błędu