Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
24/08/2019 - 20:45

Korzenna: ten inkubator jest dla ciebie, jeśli chcesz zarabiać więcej

W Korzennej otwarto dziś Inkubator Przetwórstwa Lokalnego. Rolniku, jeśli chcesz produkować droższe, bo przetworzone produkty, to miejsce jest dla Ciebie idealne. Dlaczego?

Tłocznia, suszarki – w tym do grzybów, szatkownice, maszynki do mielenia mięsa, chłodnie, wędzarnie i cała reszta sprzętu niezbędnego do tego, by rolnik mógł przetwarzać swoje płody. To właśnie sprzęt wraz z nowiutkim budynkiem tworzą jedną całość, czyli Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w Korzennej, z którego mogą korzystać przede wszystkim wszyscy zainteresowani rolnicy z Korzennej i gmin Śliwkowego Szlaku. Jak jednak zapewnia wójt gminy Leszek Skowron inni też zostaną przyjęci z otwartymi ramionami.

Zobacz też: Dożynki Gminne w Korzennej. Gwiazdą wieczoru będzie Bayer Full

Jak udało się tego dokonać? Najpierw gmina wybudowała za 600 tysięcy nowoczesny budynek w doskonałej lokalizacji przy głównej drodze w Korzennej po to, by LGD Korzenna mogła aplikować o środki na jego wyposażenie. Idea była jedna – dać szansę małym rolnikom, których dochód starcza tylko na bieżące utrzymanie i na inwestycje w sprzęt ciągle brakuje, by mogli na równi w innymi, we właściwych warunkach uzbrojeni w nowoczesny sprzęt robić soki, suszyć owoce i warzywa oraz produkować kiełbasy, szynki, kabanosy i inne swojskie produkty mięsne. W sumie Inkubator kosztował ok. miliona złotych – sama tłocznia do soku – ok. 250 tys. a wędzarnia 45 tys. zł., ale jak podkreśla wójt Leszek Skowron – gmina Korzenna rolnictwem stoi więc nikt tu nie miał żądnych wątpliwości, że rolników należy wspierać.

Na co dzień sprzęt obsługują pracownicy inkubatora, ale sami rolnicy, pod warunkiem posiadania wymaganego przeszkolenia oraz badań epidemiologicznych wykonywanych przez sanepid też będą mogli przetwarzać swoje produkty samodzielnie.

Szczegóły w naszej relacji filmowej.

ES [email protected] Fot.: ES Film: Krzysztof Stachura

Korzenna: Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w Korzennej już otwarty
Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)