Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
23/01/2020 - 15:10

Kopciuchy precz z Nowego Sącza! Miasto ma nowy plan

Najdalej za kilka dni na biurko prezydenta Nowego Sącza trafi przygotowany regulamin programu dofinansowania do wymiany pieców na terenie miasta.

Obecnie domykane są szczegóły prawne i te dotyczące finansowania.

- Chcemy ruszyć z tym programem jeszcze w tym sezonie – mówi prezydent Ludomir Handzel.

Jak zaznacza Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu sezon wymiany pieców na te ekologiczne, spełniające niezbędne normy rozpoczyna się w momencie, kiedy kończy się sezon grzewczy.

- W okresie wiosennym, czyli w marcu i kwietniu chcemy zaoferować mieszkańcom pomoc. Taką, na jaką będzie nas stać – informuje dyrektor Tabasz.

Przypomnijmy, że nowe władze miasta podjęły zmasowaną walkę ze smogiem, który co roku, w okresie jesienno-zimowym dusi Nowy Sącz i jego mieszkańców.

By zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, podejmowane są wielopłaszczyznowe działania, aby jak najbardziej ją ograniczyć.

Są to przede wszystkim działania prewencyjne, czyli kontrole jakości spalania, reagowanie przez Staż Miejską na wszelkie sygnały od mieszkańców, które są przekazywane za pośrednictwem telefonu antysmogowego.

- Straż miejska ma prawo podczas przeprowadzanych kontroli w gospodarstwach pobierać do analizy popiół z paleniska – dodaje dyrektor Tabasz.

Do jakiego laboratorium będą przesyłane próbki, będzie wiadomo dopiero po rozstrzygnięciu konkursu ofert na wykonawcę wspomnianych badań.

Należy pamiętać, że strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat za palenie w piecu niedozwolonym materiałem wtedy, gdy stwierdzą, że w piecu, albo w jego okolicach był przygotowany opał, który nie może być stosowany.

Strażnicy natrafiali w palenisku na przykład na kawałki laminatu.

Strażnicy miejscy zbierają obecnie informacje ile jest w mieście pieców pozaklasowych, które muszą być wymienione w pierwszej kolejności. Prowadzona jest również kontrola wilgotności drewna, jakie trafia do kotłów.

- Czekamy na raport kwartalny – stwierdził szef Wydziału Ochrony Środowiska.

Bardzo istotne są także działania edukacyjne.

- Dużo zmieniło się w świadomości mieszkańców – mówi prezydent Ludomir Handzel. – Z tego bardzo się cieszę. Nikt już nie neguje tego, że nie wolno palić śmieci. Jest to gigantyczna zmiana na przestrzeni ostatnich lat, miesięcy.

Warto także wiedzieć, że marszałek województwa małopolskiego uruchomił konsultacje w sprawie nowego programu dla Małopolski. Dzisiaj stanowisko władz Nowego Sącza w tej sprawie ma zostać przesłane do Krakowa.

- Uważam, że wszelkie półśrodki, czyli montowanie na przykład filtrów na kominie, metody przewietrzania miast są półśrodkami. Trzeba się skupić raczej na likwidacji źródła niskiej emisji. Dlatego też wymiana źródła jest najważniejsza, rozbudowa systemowego ciepła, w naszym przypadku rozbudowa systemu, nad którym pieczę sprawowałby MPEC. Jest to kierunek, który będziemy rekomendowali.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu