Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
28/09/2018 - 08:25

Koniec udręki kierowców z OC i dowodem rejestracyjnym tuż, tuż

Policja nie będzie już nękać kierowców, którzy nie zabrali ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jak dotąd nieszczęśnik, który zapomniał dokumentów, musiał zapłacić nawet 250 złotych, choć zwyczajowo policjanci wlepiali 50 złotych mandatu. Teraz, z początkiem października, przychodzi nowe. Funkcjonariusze sprawdzą informacje o naszym pojeździe w systemie informatycznym.

Kierowcy od dawna buntowali się przeciwko takiemu wymierzaniu kary, bo już teraz w rejestrach można znaleźć te same dane, jakie widnieją na dowodzie rejestracyjnym. Wreszcie nadchodzi wielki dzień. Od października dowód rejestracyjny i polisę OC można zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - policjanci nie mogą wlepić mandatu.

Nowe przepisy to  efekt przygotowanej przez resort  cyfryzacji nowelizacji ustawy  o ruchu drogowym. 

- To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. –  Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef resortu cyfryzacji.

Czytaj też Polisy OC w dół. Sprawdzamy ceny w Nowym Sączu i innych miastach

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie  oznacza jednak, że nie będziemy kontrolowani.

- Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK ). Podczas kontroli uprawnione służby, na przykład policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego, sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - informuje ministerstwo. - Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC  nie oznacza jednak,  że w ogóle nie musimy ich mieć.

Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.Nadal  trzeba mieć przy sobie  prawo jazdy i dowód osobisty!

Po wejściu w życie nowych przepisów kierowca może z spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.). Nadal  należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Czytaj też Polisy OC znowu w górę. Jedna stłuczka i trzeba płacić dwa razy więcej

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)