Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
28/05/2020 - 21:05

Komu i dlaczego kolej szlabanem zablokuje drogę do domu?

Mieszkańcy ulicy Łącznik w Nowym Sączu będą mieli utrudniony dojazd do domów. Polskie Linie Kolejowe, czyli administrator torów kolejowych, chce powiesić kłódkę na szlabanie, który go przecina. A wszystko to dlatego, że kolejne władze miasta do dziś nie nadały tej drodze statusu drogi gminnej.

Komu i dlaczego kolej szlabanem zablokuje drogę do domu?

O problemach mieszkańców okolic Łącznika pisaliśmy ostatnio w publikacji Szlabany na dojazd do domów? Nie tylko w Nowym Sączu kolej straszy mieszkańców Teraz otrzymaliśmy od mieszkańców zdjęcie komunikatu, z którego wynika, że mimo kolejnych deklaracji ze strony samorządowców do porozumienia nie doszło

Niemal w tym samym czasie Czytelnik przesłał nam podobną fotkę dotyczącą innego przejazdu. - PKP likwiduje przejazd kolejowy w Nowym Sączu przy ulicy Elektrodowej 53 obok firmy Orion. W załączniku zdjęcie ich komunikatu. W ten sposób nie będzie dojazdu do nowo wybudowanej ścieżki rowerowej Euro Velo – zaalarmował nas z kolei pan Paweł.

Komu i dlaczego kolej szlabanem zablokuje drogę do domu?

Jak to wygląda w innych gminach Sądecczyzny? O wyjaśnienia poprosiliśmy Dorotę Szalachę z biura prasowego PLK w Krakowie. Ta na wstępie przypomina, że już w 2015 roku, weszło rozporządzeniem w ślad za którym zarządca infrastruktury kolejowej (PKP Polskie Linie Kolejowe S.A), zobowiązany jest w terminie do 5 lat dostosować przejazdy kolejowo-drogowe do warunków rozporządzenia.

- Według tego rozporządzenia przejazdy kolejowo-drogowe na drogach publicznych są kategorii A, B, C, D. Natomiast przejazdy w ciągu drogi niepublicznej mogą funkcjonować tylko jako przejazdy użytku niepublicznego (kategorii F) na podstawie zawartej umowy z PLK. Dlatego w całej Polsce jest realizowane porządkowanie spraw przejazdów przez PLK. W wielu lokalizacjach wymaga ono dokonania przez gospodarzy terenu dokładnej analizy sytuacji komunikacyjnej  i aktualnych potrzeb mieszkańców – oczywiście z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

- W tych lokalizacjach, gdzie było to możliwe zmieniono status drogi na publiczną i wówczas przejazdy funkcjonują na zasadach dotychczasowych. Przykładem są 3 przejazdy, gdzie gminy zmieniły status z drogi wewnętrznej na publiczną w miejscowościach: Pleśna w gminie Pleśna, Cieniawa w gminie Grybów, Szalowa w gminie Łużna – tłumaczy szczegółowo.

Gdy jednak samorząd terytorialny uzna, że droga nie kwalifikuje się do takiej zmiany, wówczas zainteresowane osoby lub podmioty mogą zawrzeć z PLK umowę najmu na korzystanie z przejazdu niepublicznego (kategorii F) – w dużym uproszczeniu będą musieli wnieść odpowiednią opłatę za korzystanie z przejazdu a w zamian dostaną klucze do kłódki, którą zabezpieczony będzie szlaban i sami będą mogli decydować o tym, kiedy ów szlaban podnieść.

Wracając do naszego lokalnego podwórka. - Skrzyżowaniami z drogami wewnętrznymi są także dwa przejazdy przy ulicy Elektrodowej w Nowym Sączu. Obecnie wpłynęły wnioski podmiotów zainteresowanych ich użytkowaniem. W związku z tym przejazdy te zostaną przekwalifikowane do kategorii F i po zawarciu umowy przekazane użytkownikom – zaznacza Szalacha, by na koniec podsumować.

- Efektem wspólnych działań zarządcy z samorządami w zakresie porządkowania przejazdów kolejowo-drogowych jest uregulowanie w latach 2019 -2020 statusu dróg w Małopolsce, min. na 47 przejazdach na trasach kolejowych (l. nr 96 Tarnów – Muszyna, l. nr 97 Skawina – Żywiec, l. nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka, nr 98 Chabówka – Zakopane, nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info

Ten przejazd może być wkrótce zamknięty. Mieszkańcy mogą go sobie sami otwierać
Zobacz zdjęcia:


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe