Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
11/07/2020 - 21:00

Komputery i smartfony kontra książki. Jak czytają młodzi ludzie w Nowym Sączu

Powszechne jest przekonanie, że młodzi ludzie czytają coraz mniej książek, przez co moda na czytelnictwo w ich pokoleniu zanika. Czy jest tak naprawdę?

Czy w dobie komputerów, smartfonów i innego rodzaju zdobyczy technologicznych, książka może stanowić atrakcję dla młodego człowieka? Okazuje się, że wbrew temu jaka panuje opinia - jak najbardziej! Czytelnictwo wśród młodzieży jest duże – mówi Sabina Śpiewak z Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu.

Do sądeckich bibliotek zapisanych jest bardzo wielu studentów. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że jest to podyktowane ich obowiązkami wynikającymi z konieczności przyswajania wiedzy z różnego rodzaju opracowań naukowych. Nie jest to do końca prawdą – Studenci wypożyczają nie tylko książki akademickie. Bardzo popularna jest również beletrystyka, powieści biograficzne, kryminały, czy romanse. Młodzież czyta po prostu wszystko – twierdzi Sabina Śpiewak.

Jaki odsetek ludzi uczęszczających do Sądeckiej Biblioteki Publicznej stanowią młodzi ludzie?

Młodzież, zwłaszcza studenci, to jedna z większych grup, jakie uczęszczają do naszej biblioteki. Mamy ogromny księgozbiór literatury naukowej, często jesteśmy w stanie udostępnić książkę, której nie udało się komuś zdobyć w Krakowie. Równie liczna, aczkolwiek nieco mniejsza, grupa to pokolenie czterdziesto i pięćdziesięciolatków.  – mówi nasza rozmówczyni.

Co ciekawe taki trend utrzymuje się już od dłuższego czasu. Czytelnictwo wśród młodzieży nie notuje dużych „spadków”, ani też lawinowo nie przyciąga nowych odbiorców. Młodzi ludzie, kiedy osiągają określony wiek, który można wyznaczyć na osiemnaste urodziny sięgają po książki w podobnych, dość dużych, proporcjach, jak czyniły to poprzednie pokolenia. Z moich obserwacji wynika, że od dłuższego czasu, młodzież i studenci stanowią dominującą grupę wśród czytelników – dodaje Sabina Śpiewak.

W dzisiejszych czasach książkę możemy otrzymać nie tylko w standardowej, papierowej formie. Rozwój techniki pozwolił na to, że aby dotrzeć do interesującej nas literatury możemy skorzystać chociażby z e-booków. Czy jest zauważalne „przechodzenie” czytelników na tego typu urządzenia? 

Według mnie nie ma czegoś takiego, książka tradycyjna zawsze będzie na pierwszym miejscu. Zaobserwowaliśmy jednak w okresie letnim, wypożyczanie specjalnych kodów, które pozwalają czytać z e-booków. Podyktowane jest to zapewne tym, że udając się na wakacje, będąc w podróży, łatwiej skorzystać z takiego rozwiązania. Książka tradycyjna cieszy się mimo to największym uznaniem, co wykazują również badania – twierdzi Sabina Śpiewak.

Lubię czytać, to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu, którego mam dużo. Wypoczynek z książką to idealne rozwiązanie – mówi nam jeden z młodych czytelników

Wydaje się zatem, że stereotyp mówiący o odchodzeniu młodzieży od czytania jest, przynajmniej w przypadku Nowego Sącza, mocno nietrafiony.

MP, fot.: Archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu