Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
01/07/2020 - 18:30

Kolejny apel Sanepidu. Uczestniczka nabożeństwa z dodatnim wynikiem na COVID-19

Sanepid w Limanowej zwraca się z apelem do wiernych, którzy uczestniczyli 28 czerwca w nabożeństwie w kościele parafialnym w Koninie (powiat limanowski) o kontakt z służbami sanitarno-epidemiologicznymi. Okazało się, że jedna z uczestniczek, która brała udział w tej mszy ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Chodzi o nabożeństwo, które zostało odprawione w ostatnią niedzielę o godz. 8. Jedna z kobiet, biorąca udział w tej mszy świętej źle się poczuła i zasłabła. Pogotowie ratunkowe zabrało ją do szpitala.

- Tam wykonano jej test na obecność koronawirusa i okazało się, że wynik badania jest dodatni – mówi Renata Tokarska, powiatowy inspektor sanitarny w Limanowej.

Czytaj także: Nie będą wspominali tego wesela dobrze. Są chorzy w jednej z firm w Nowym Sączu

Zakażona została przewieziona do szpitala jednoimiennego w Krakowie.

Personel Szpitala Powiatowego im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej, który miał bezpośredni kontakt z pacjentką, został wraz z rodzinami skierowany na domową kwarantannę. Jest to pięciu pracowników służby zdrowia i pięć osób z ich rodzin. Wszyscy będą mieli wykonany wymaz w niedzielę.

Pracownicy Sanepidu ustalili, że kobieta siedziała w kościele w ławce z dwiema osobami z najbliższej rodziny, nie przystępowała też do komunii czy spowiedzi. W związku z tym kwarantanną objęto jedynie domowników zakażonej, a kościół przeszedł dezynfekcję.

Limanowski Sanepid zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat.

- Jeżeli ktoś w ciągu 14 dni od wspomnianej mszy zauważyłby u siebie niepokojące objawy, chociażby gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, powinien niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną. Wtedy określony zostanie dalszy tryb postępowania – dodaje nasza rozmówczyni.

Czytaj także: Nawojowa: Byli na weselu, teraz mają kwarantannę

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Limanowej uczula i prosi duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności.

- Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi – mówi Tokarska. - W trosce o swój stan zdrowia i naszych bliskich (rodzina, przyjaciele) zachowujmy wszelkie zasady higieny, z systematycznym myciem rąk.

[email protected]@sadecznin.info, fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)