Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
31/12/2023 - 13:30

Koleją do Zakopanego. Wznowiono bezpośrednie połączenia na Podhale

Do Zakopanego powróciły pociągi do dworca na Chramcówkach, a nie tymczasowego na Spyrkówce. Tym samym, od 22 grudnia wznowiono bezpośrednie połączenia kolejowe na Podhale. W stolicy Tatr podróżnym oddano do użytku dwa, z czterech peronów.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakończyły główne prace, ostatniego etapu przebudowy kolejowej zakopianki. Do Zakopanego powróciły pociągi do stacji dworca na Chramcówkach. Tym samym, od 22 grudnia wznowiono bezpośredni połączenia kolejowe na Podhale.  Na razie podróżnym oddano do użytku dwa, z czterech peronów. 

Jak zapewniają PKP PLK, po zimowych podróżach, przy dogodniejszych warunkach pogodowych, dokończone będą pozostałe roboty, w tym na stacji Zakopane. Obejmą one nawierzchnię na peronach, montaż wiat oraz prace wykończeniowe i porządkowe, których realizację uniemożliwiała aura.

Przebudowę jednotorowej linii kolejowej do Zakopanego prowadzono etapami. Każdy z nich oznaczał zwiększenie liczby dostępnych stacji i przystanków. Tymczasowy dworzec na Spyrkówce zapewniał bezpośrednie zimowe i letnie połączenia. 

- Łącznica w Chabówce jest istotnym elementem inwestycji, który wpłynął na czas przejazdu koleją na jednotorowej trasie. – czytamy w komunikacje PKP PLK. 

- Ten dodatkowy odcinek toru wyeliminował konieczność zmiany kierunku jazdy i skrócił czas podróży do Zakopanego o blisko 15 minut.

Modernizacja kolejowej zakopianki, prowadzona jest w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych 97, 98, 99 na odcinku Skawina - Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”. Na realizację przeznaczono przeszło 1,4 mld zł netto.

Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą jest ZUE S.A(MK), fot. własne, PKP PLK S.A, Żródło: własne, PKP PLK S.A. Dziękujemy za przesłanie błędu