Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
20/07/2023 - 08:40

KGW Chomranice integruje wszystkie pokolenia

Koło Gospodyń Wiejskich z Chomranic w gminie Chełmiec to jedno z najmłodszych kół w naszym regionie. Jednak członkowie KGW już dziś z hasłem: integrujemy wszystkie pokolenia, prężnie idą do przodu w rozwijaniu swojej działalności.

- Przed powstaniem naszego koła nie mieliśmy wielu okazji by jako społeczność Chomranic wspólnie się spotykać i integrować. I właśnie z tego powodu nasze koło powstało – mówi Justyna Grochowska.


KGW Chomranice zawiązało się formalnie w sierpniu 2021 roku z inicjatywy pani Anety Zięby. Dzisiaj koło liczy sobie aż 45 członków z czego siedmiu to panowie, w większości mężowie członkiń. - Obecność panów w naszym kole jest nieoceniona – podkreśla nasza rozmówczyni.

KGW Rytrzanki: nikt nie promuje swojej miejscowości tak, jak właśnie one

Priorytetem gospodyń i gospodarzy jest, jak już wspomnieliśmy, ożywienie kontaktów międzyludzkich w ich rodzinnej miejscowości i integracja międzypokoleniowa. – Do tej pory udało nam się zorganizować trzy festyny i każdy z nich spotkał się z bardzo miłym odzewem ze strony przybyłych gości. Za każdym razem planując program imprezy, atrakcje i konkursy staramy się, aby każdy niezależnie od wieku znalazł coś dla siebie. Nasze koło jest też dowodem, że ta integracja rzeczywiście funkcjonuje, bo nasi członkowie mają od 25 do prawie 80 lat.

Co naprawdę warte podkreślenia – w organizację wszystkich imprez sygnowanych przez koło włączają się całe rodziny ich członków, a także mieszkańcy wsi spoza KGW. Tak też było, gdy Małgorzata Dudzik, członkini o największym zacięciu artystycznym, po raz kolejny tworzyła nietuzinkowy znak rozpoznawczy festynu w Chomranicach, czyli tym razem postać psa z beli słomy widoczną na zdjęciu powyżej. Co roku mieszkańcy dbają o oryginalne dekoracje widoczne już z drogi, zapraszając tym samym wszystkich przejeżdżających przez miejscowość do wzięcia udziału w zabawie – podkreśla pani Justyna.

Pasją członkiń koła jest gotowanie i tu mocno stawiają na kultywowanie tradycyjnej, regionalnej kuchni. – Robimy też nalewki i przetwory, których uczą nas nasze mamy i babcie. Wykorzystując zdolności artystyczne wykonujemy  wieniec dożynkowy, robimy wielkanocną palmę i tworzymy stroiki świąteczne. Najpiękniejsze jest to, że każda kolejna impreza, liczna obecność mieszkańców i każde miłe słowo daje nam satysfakcję oraz motywację do organizowania następnych wydarzeń.

KGW z Nowej Wsi gotuje tak, że każdego skusi!

Trzeba zaznaczyć, że nie wszystko w kole się zawsze pięknie kręci – mamy swoje dylematy  - przede wszystkim „młody staż” koła, który często dyskwalifikuje nas w staraniu o środki zewnętrzne. Jednak nie jest to hamulec naszych starań o fundusze na realizację planów, szukamy sponsorów, działamy. Dzięki projektowi LGD Korona Sądecka udało nam się zdobyć środki na częściowy zakup regionalnych strojów i idziemy do przodu. Licząc na kolejne granty mamy w planach rozszerzyć pracę organizując warsztaty  dla dzieci i seniorów – podsumowuje członkini KGW.

PATRONAT HONOROWY: MAREK KWIATKOWSKI - STAROSTA NOWOSĄDECKI
Zadanie Festiwal Smaku Sądecczyzny zrealizowano w ramach konkursu "Kulturalne SĄDECKIE - EDYCJA 2023" przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego







Dziękujemy za przesłanie błędu