Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
06/05/2022 - 13:20

Kamionka Wielka: 25 seniorów dostanie opaski bezpieczeństwa

Na ostatniej sesji radni Kamionki Wielkiej zadecydowali o przystąpieniu samorządu do programu Korpus Wsparcia Seniorów. Co to oznacza dla mieszkańców?

Kamionka Wielka to kolejny samorząd z Sądecczyzny, który chce objąć grupę swoich seniorów tym szczególnym wsparciem, które oferuje Korpus Wsparcia Seniorów. Pisaliśmy o tym już kilka razy, ale przypomnijmy, że chodzi o zapewnienie wsparcia dla tych osób, które są już w podeszłym wieku, a które nie mają stałego wsparcia związanego z ich stanem zdrowia, bo albo mieszkają samotnie, albo ich bliscy nie są sami im wstanie takiej opieki zapewnić m.in. na charakter i wymiar swojej pracy.

Zobacz też: Przesuną pieniądze, przekształcą działki. Sesja LIVE w Kamionce Wielkiej

Takie osoby – w wieku 65+ - otrzymają specjalne „opaski bezpieczeństwa”. Jak to działa w praktyce? „Opaski bezpieczeństwa” wyposażone mają być w co najmniej trzy z następujących funkcji:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Zobacz też: Fotointerwencja: strach tędy jechać. Tak wygląda powiatówka w Mszalnicy

- Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 65 lat i więcej będzie prosta w obsłudze, np. będzie posiadać jeden przycisk – czytamy w opisie projektu.

Jak informuje przewodniczący rady Rafał Kamieński na tę chwilę gmina tworzy listę kandydatów do objęcia przewidzianym wsparciem. – Zainteresowani tą formą pomocy mogą się zgłaszać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Potem pracownicy socjalni wybiorą się w teren i zweryfikują czy osoby z listy rzeczywiście jej potrzebują.

A wójt gminy Andrzej Stanek zaznacza, że gmina chce objąć projektem w sumie 25 osób. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu