Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
01/11/2018 - 10:40

Kamianna: ks. Henryk Ostach spoczywa w Królestwie Miodu…

Ks. Henryk Ostach odkrył wieś Kamianna (powiat nowosądecki, gmina Łabowa) w latach 60-tych XX wieku. Odkrył ją dla siebie i wielu innych. Duchowny zmarł 1 maja 2011 roku w Gorlicach, ale spoczywa na cmentarzu położonym na niewielkim wzgórzu w swoim ukochanym Królestwie Miodu, w otoczeniu Beskidów i licznych pasiek.


Ksiądz dr Henryk Ostach (ur. 1924 w Poznaniu, zmarł w 2011 roku, w Gorlicach), marzył o pracy misyjnej w spartańskich warunkach. Dzięki jego staraniom w Kamiannej powstała droga, łączącą wieś z głównymi traktami, wybudowano wodociąg i zainstalowano agregat prądotwórczy, który uruchamiany był na plebani.

Ks. Henryk Ostach założył Ochotniczą Straż Pożarną, strażacką orkiestrę dętą i zainicjował budowę Domu Strażaka. Od instytucji „Las” wydzierżawił 100-pniową pasiekę, uzyskał tytuł mistrza pszczelarskiego i niewielką wioską rozsławił miodem w całej Polsce.

W 1972 roku w Kamiannej odbył się I Sądecki Dzień Pszczelarza, na którym zrodziła się inicjatywa budowy Domu Pszczelarza - miejsca szkoleń pszczelarzy. Odtąd zaczęto organizować tu konferencje i udostępniać zwiedzanie pasieki wycieczkom.

W listopadzie 1981 roku ksiądz został powołany na prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego. Pełnił tę funkcję przez trzy kadencje. Po zamachu na Jana Pawła II krakowscy pszczelarze przyjechali do księdza prosić o miód z tutejszej pasieki.

(MK) fot. autDziękujemy za przesłanie błędu