Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 14 listopada. Imieniny: Emila, Laury, Rogera
03/06/2018 - 10:10

Już wystartował Zjazd Sądeczan. Przybywajcie

Porozrzucani po całym świecie, raz do roku ruszają na Zjazd Sądeczan. Na starosądeckich błoniach oddają się nie tylko radości bycia ze sobą. Przyjeżdżają, bo czują potrzebę kultywowania lokalnej tożsamości i kultury.

Choćby się paliło i waliło trzeba tam być - mówią porozrzucani po całym świecie sądeczanie, którzy raz do roku spotykają się na starosądeckich błoniach. Pytani o to, co ich tak gna w rodzinne strony, odpowiadają, że silne poczucie więzi.

- To wiara, tradycja, kultura i język, to co stanowi o naszej tożsamości. - Chodzi o to, żeby duchowe i materialne dziedzictwo przodków zostało zachowane, a przywiązanie do Sądecczyzny stawało się czynnikiem budującym - podkreślają i jak zawsze zainaugurują zjazd wspólną modlitwą u stóp papieskiego ołtarza. 

Ważnym punktem  zjazdu jest rozstrzygnięcie  Plebiscytu o Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach - instytucja oraz osoba fizyczna. Tegoroczna gratyfikacja pieniężna wynosi – odpowiednio 10 i 5 tysięcy złotych.

Zanim zostanie ogłoszony werdykt, na plenerowej scenie zaprezentują się kandydaci do nagrody. To zespoły regionalne, kapele i orkiestry dęte oraz ci, którzy swoim dorobkiem twórczym i talentem artystycznym uczą szacunku do miejsca, w którym żyjemy, do tradycji i kultury naszego regionu, kultywują historię i tradycję naszej Małej Ojczyzny.

Zjazd Sądeczan to przede wszystkim radosne święto i barwny piknik z wieloma atrakcjami, który zawsze przyciąga tłumy. Jak zawsze nie zabraknie występów zespołów regionalnych, koneserzy mogą podziwiać dzieła twórców ludowych na największej w tym regionie wystawie.

Wielbiciele regionalnej kuchni mogą skosztować pyszności, jakie potrafią przyrządzać koła gospodyń wiejskich, które wystartują w konkursie na tradycyjną potrawę sądecką.

Niezwykła rywalizacja czeka też tych, którzy kultywują rodzimą gwarę. Najlepsi, na słowne potyczki zmierzą się w konkursie „lachoskie godonie”

Czytaj też Tak po lachosku godoć nie każdy umie 


 

To nie koniec atrakcji. Będą też pokazy sprawności strażackiej, ratownictwa i pierwszej pomocy. Jak zawsze świetna zabawa szykuje się podczas turnieju gmin, gdzie znanych samorządowców można zobaczyć w zupełnie niecodziennych, budzących salwy śmiechu, rolach. Nie zabraknie zabawy dla dzieci i całych rodzin. Wielkie emocje szykują się podczas loterii fantowej.

Co jeszcze czeka na tych, którzy w sobotę 2 czerwca zjawią się na starosądeckich błoniach? Dużo dobrej muzyki w wykonaniu „sądeckich młodych talentów” i naszego słynnego gwiazdora disco polo Kordiana.

Zjazd Sądeczan startuje o 11.30 i zakończy się o 17.30.

W przeddzień radosnego świętowania tradycyjnie już odbędą się Wieczorne Sądeczan Rozmowy, których gospodarzem jest Zygmunt Berdychowski.

Czytaj też O czym marzy milioner Ryszard Florek i co co mają krowy do sukcesu Sandecji?

W tym roku gwiazdą spotkania będzie dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk, która urodziła się w Limanowej, a do szkoły podstawowej chodziła w Kamionce małej. Wśród zaproszonych gości są także Aleksander Rybski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu, Jerzy Giza, pedagog, publicysta historyczny oraz prof. Julian Dybiec, historyk, profesor UJ, propagator historii i kultury regionalnej, dziejów edukacji. Nie zabraknie też samorządowców. Będzie starosta nowosądecki Marek Pławiak i Jakub Szymański z małopolskiego urzędu marszałkowskiego  

Spotkanie, które odbędzie się w starosądeckim Centrum Kultury i Sztuki, rozpocznie się o godzinie osiemnastej.

***

Organizatorzy przewidują, że w godzinach od ósmej do trzynastej będzie wzmożony ruch drogowy z kierunku Nowego Sącza w kierunku Starego Sącza i Piwnicznej Zdrój na DK nr 87, a w godzinach 14.00 – 19.00 w kierunku odwrotnym.

Szczególnie wzmożony ruch drogowy  i ewentualne zatory mogą wystąpic na DK nr 87 – na odcinku od mostu na Popradzie w kierunku Piwnicznej Zdrój -  podczas BIEGU SĄDECZAN Z KRYNICZANKĄ w godzinach :

08.50 – 09.25,
12.50 -  13.50,
14.45 -  16.15.

Podczas biegu i w tym samym czasie będą utrudnienia na ścieżce rowerowej na odcinku od ul. Trakt Św. Kingi, przez lasek do ul. Jana Pawła II i wzdłuż tej ulicy na długości ok. 150 m. Prosimy rowerzystów o rozwagę, ostrożną jazdę, stosowanie się do poleceń służby porządkowej organizatora.

Prosimy wszystkich użytkowników ruchu drogowego o ostrożną jazdę, zwracanie uwagi na polecenia policji, a na drogach wewnętrznych służby porządkowej organizatora i służby kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

[email protected]/MH fot. archiwum

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu