Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
14/02/2021 - 19:05

Już nie milion za projekt części obwodnicy wschodniej. Projektant wyłoniony

Prawie pół miliona złotych pochłonie przygotowanie dokumentacji projektowej pierwszego etapu obwodnicy wschodniej Nowego Sącza, o budowie której mówi się od dawna. Wiadomo już, kto podjął się tego zadania.

Czytaj także: Nowy Sącz: kto przygotuje projekt budowy obwodnicy wschodniej?

Umowa z wykonawcą została podpisana. Dokumentację przygotuje konsorcjum trzech firm. Dwie z Warszawy, jedna z Czarnego Lasu. Dokumentacja projektowa wraz z uzyskaną decyzją środowiskową ma być gotowa w ciągu roku.

Oferta wspomnianego konsorcjum okazała się najtańsza w ogłoszonym przetargu na projekt. Miasto zapłaci za to ponad 491 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że władze miasta zakładały pierwotnie, że uda się przygotować dokumentację projektową za, jak planowano… sto tysięcy złotych.

Kiedy otwarto trzy oferty złożone w tym zakresie okazało się, że wielokrotnie przekraczają one szacunki sądeckich urzędników. Jedna z nich – najniższa opiewała na ponad 491 tysięcy złotych, druga na kwotę ponad 922 tys. złotych, a trzecia na kwote ponad 1,1 mln złotych. Tak więc kwota na projekt pierwszego etapu obwodnicy wschodniej musiała zostać podniesiona. 

O budowie obwodnicy wschodniej Nowego Sącza mówi się już od kilkunastu, jeśli nie od kilkudziesięciu lat. Cel? Wyprowadzenie ruchu ciężarowego z miasta. W ubiegłym roku władze Nowego Sącza bez skutku ubiegały się o dofinansowanie tej inwestycji z rządowych pieniędzy w ramach programu budowy stu obwodnic. Mimo fiaska tych zabiegów administracja prezydenta Handzla podjęła decyzję o zaprojektowaniu trzykilometrowej nitki z własnych środków.

Czytaj także: Nowy Sącz: było gorąco, ale…Radni poparli apel o budowę obwodnicy wschodniej

Chodzi o łącznik ulic Pieczkowskiego z Al. Piłsudskiego i ul. 1 Brygady, który odciążyłby przede wszystkim ruch w rejonie newralgicznego skrzyżowania ul. Lwowskiej i Nowochruślickiej oraz ułatwił przejazd od strony Krakowa w kierunku Krynicy-Zdroju. W jego przebieg wpisywałyby się dwa mosty - nad Łubinką i Kamienicą, 11 skrzyżowań i 5 rond.

- Musimy mieć gotową dokumentację – mówił prezydent Handzel. – To jest podstawa. Jeśli pojawi się w nowej perspektywie unijnej mozliwość finansowania takiej inwestycji to oczywiście będziemy o te środki zabiegali.  Wciąż zabiegam, aby ta inwestycja została włączona do programu stu obwodnic.

Dokumentacja projektowa obejmie pierwszy etap planowanej budowy – od ul. Lwowskiej do ul. Pieczkowskiego. Wybudowanie tego odcinka umożliwiłoby przebudowę skrzyżowania ul. Nowochruślickiej, Lwowskiej i Prażmowskiego. ([email protected]), fot. wizualizacja UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu