Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
30/10/2020 - 16:10

Jest nowa decyzja w sprawie cmentarzy. Tego się wszyscy bali

Od tygodnia trwały dyskusje na temat zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych. Teraz klamka zapadła. Po posiedzeniu sztabu kryzysowego premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że nie będziemy mogli iść na groby bliskich.

Blisko dwa tygodnie trwały dywagacje na temat tego czy cmentarze we Wszystkich Świętych będą otwarte, czy zamknięte. Pytany o to minister zdrowia nie dawał jednoznacznej odpowiedzi, a biskupi mówili o rozłożeniu odwiedzin na grobach na kilka dni.

Ledwie tydzień temu została przekazana informacja, że zostało zawarte porozumienie. Nekropolie pozostaną otwarte, ale księża mają skierować do wiernych apele o powstrzymanie się od odwiedzin  na grobach bliskich  1 listopada i  proponować, żeby odwiedziny przełożyć na kilka dni przed lub po Wszystkich Świętych.

Czytaj też Sądeckie marsze i kontrmanifestacje Strajku Kobiet. „Będzie z tego tragedia”

Teraz  Szef rządu  obwieścił podczas konferencji prasowej o nowych obostrzeniach,  ewentualnego lockdownu i zaleceń na Dzień Wszystkich Świętych.

Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień przed Wszystkimi Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny - cmentarze będą zamknięte – powiedział na konferencji prasowej  premier Morawiecki. Od rana obradował sztab kryzysowy.

Czytaj też Znalazł ciało samobójczyni w Nowym Sączu, teraz ma straszne wizje o zarazie 

- Kiedy pandemia wywraca naszą rzeczywistość do góry nogami to musimy planować nie tylko najbliższych parę dni, ale myśleć o tym, co za tydzień, za miesiąc - mówił premier. i oznajmił, że zarówno dzień przed Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny - cmentarze będą zamknięte.

Jak podkreślił premier, rządzący nie chcą doprowadzić do zwiększenia ryzyka. Na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed nekropoliami gromadzić się będą duże grupy osób. – oświadczył Morawiecki (jagienka.michalik@sadeczanun.info)Dziękujemy za przesłanie błędu