Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
18/07/2019 - 14:55

Jest, ale go nie widać. Co to za tajemniczy ogród przy sądeckim rynku [ZDJĘCIA]

Co jest wizytówką Nowego Sącza? Rynek i deptak na Jagiellońskiej. Wiecznie słychać na ten temat ochy i achy. Wstydliwie milczy się o zapuszczonych podwórkach kamienic. Nazywane studniami wyglądają ponuro i przygnębiająco. Są jednak wyjątki. Przy ulicy Sobieskiego ukryty jest prawdziwy magiczny ogród.

Ten widok po prostu zapiera dech w piersiach. Trudno uwierzyć, że podwórko kamienicy można zamienić w przepiękny ogród. Ściany to prawdziwa kaskada zieleni. To cudowne miejsce znajduje się przy ulicy Sobieskiego. Okazuje się, że przy odrobinie dobrej woli może tak wyglądać niejedna ponura sądecka studnia, przekonuje Maria Dudek, architekt krajobrazu.  

Czytaj też Strach na szlaku. Niedźwiedzica z małymi spaceruje po Beskidzie Sądeckim

- Czasem niewiele wystarczy, żeby ponure podwórko w kamienicy zamienić w piękny ogród - mówi architekt. -  W takich miejscach zazwyczaj nie ma przestrzeni, żeby posadzić większe rośliny, jak drzewa czy krzewy. Ale są pnącza.  Wystarczy tylko kawałek gruntu, żeby roślina się ukorzeniła, a potem już sama rośnie do góry i wytwarza masę zieleni.

Czytaj też Instagram pęka ze śmiechu z naszej Kaśki Zielińskiej. O co chodzi? [WIDEO]  

Rośliny, które tak cudownie potrafią się piąć po ścianach podwórka kamienicy przy Sobieskiego to dwa winobluszcze -  pięciolistkowy i trójklapowy. Są mało wymagające i odporne na kaprysy pogody.

 Szukamy innych, równie uroczych miejsc w Nowym Sączu.  Zachęcamy naszych czytelników do przesyłania zdjęć wraz z ich opisem na adres [email protected]

Tajemniczy ogród w Nowym Sączu. Czy wiecie, gdzie to jest?
Fot. Jm


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)