Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/10/2019 - 20:30

Jerzy Giza odbierze przyznany tytuł w 727. rocznicę lokacji Sącza

Sądeczanin, profesor oświaty Jerzy Giza, decyzją radnych, otrzymał w połowie października tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Odbierze go już za kilka dni.

Stanie się to 8 listopada podczas uroczystej XXII sesji Rady Miasta Nowego Sącza z okazji 727. rocznicy lokacji królewskiego grodu.

Sądeccy radni nadali ten tytuł Jerzemu Gizie podczas ostatniej sesji.

Przypomnijmy, że Jerzy Giza jest profesorem oświaty, poetą, publicystą historycznym, autorem licznych artykułów i książek. Jest wnukiem generała Józefa Gizy.

Choć od wielu lat mieszka w Krakowie, to jego serce pozostało w Nowym Sączu. To właśnie tutaj wraca by „naładować akumulatory”. Jest absolwentem sądeckiego I LO i krakowskiej WSP. Zasłynął jako działacz niepodległościowy, nauczyciel i pedagog, założyciel i dyrektor pierwszej niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie, a później Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta.

Jerzy Giza jest autorem m.in. „Sądeckiej Listy Katyńskiej”, a za monografię „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922” otrzymał w 2015 roku Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Jest także tegorocznym laureatem VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”. Nagrodę otrzymał za całokształt twórczości.

Warto wspomnieć, że w 2010 roku otrzymał również Honorową Tarczę „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.

Moment, kiedy Jerzy Giza odbierze przyznany mu tytuł zostanie poprzedzony wykładem Roberta Ślusarka, dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu z okazji 727. rocznicy lokacji miasta pt. „Dawna i obecna siedziba władz municypalnych w Nowym Sączu”.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu