Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 lutego. Imieniny: Damiana, Romana, Romany
11/04/2017 - 16:40

Jak uczcić pamięć Danuty Szaflarskiej? Ławeczka, a może huśtawka? [SONDA]

Władze i mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju chcą w szczególny sposób upamiętnić zmarłą w lutym tego roku wybitną aktorkę Danutę Szaflarską. W jakiej formie to nastąpi? O tym zadecyduje społeczny komitet, który zamierza powołać burmistrz Zbigniew Janeczek.


W Urzędzie Miasta i Gminy odbyło się już w tej sprawie spotkanie konsultacyjne, podczas którego rozmawiano o potrzebie powołania takiego komitetu, który będzie pracował nad formą upamiętnienia rodaczki z piwniczańskich Kosarzysk.

Przypomnijmy, że Danuta Szaflarska przyszła na świat w tym piwniczańskim osiedlu  w 1915 roku.

Zobacz także: Zmarła Danuta Szaflarska, wybitna aktorka rodem z Kosarzysk

Aktorka zawsze podkreślała, że jest Czarną Góralką. Regularnie przyjeżdżała do swoich ukochanych Kosarzysk na urlop, najczęściej w lipcu, albo w sierpniu.

Ta wybitna aktorka zawsze zaznaczała, że najlepiej wypoczywa w miejscu, gdzie się urodziła. Można ją było spotkać spacerującą po piwniczańskim rynku, a mieszkańcy zawsze mogli z nią porozmawiać.

Kilka lat temu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju otrzymał imię Danuty Szaflarskiej. Aktorka ze względu na swoje obowiązki zawodowe nie mogła wtedy być obecna na tej uroczystości. Przyjechała do Piwnicznej nieco później.

Piwniczanie chcą w szczególny sposób podkreślić związki tej wybitnej aktorki z uzdrowiskiem i godnie uczcić jej pamięć.

- Zastanawiamy się razem z mieszkańcami miasta i gminy Piwniczna-Zdrój, jak upamiętnić naszą krajankę - mówi Zbigniew Janeczek, burmistrz Piwnicznej-Zdroju.

- Do mnie docierają różne rodzące się wśród mieszkańców pomysły. Dlatego zostanie powołany społeczny komitet upamiętnienia Danuty Szaflarskiej, który zdecyduje, w jakiej formie to zrobić.

Wspomniany komitet zacznie funkcjonować dopiero po przejściu wszelkich formalności związanych z jego rejestracją. Kto znajdzie się w składzie komitetu? – Zobaczymy.

- W Urzędzie Miasta i Gminy odbyło się już spotkanie konsultacyjne w tej sprawie. - dodaje burmistrz. - Są wstępne ustalenia, wstępne propozycje. Jest kilka propozycji, jak chociażby postawienie ławeczki z rzeźbą Danuty Szaflarskiej, albo rzeźby huśtawki z podobizną tej wybitnej aktorki.

Zamierzamy przeprowadzić społeczną zbiórkę funduszy na ten cel. Wpadliśmy też na pomysł ogłoszenia w szkołach konkursu, jak upamiętnić panią Szaflarską.  Chcemy, aby odnośnie tych propozycji wypowiedzieli się mieszkańcy. Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy na 12 maja.

Zobacz także: Niezwykłe spotkanie z Danutą Szaflarską w sądeckim "Sokole"

Ławeczka, a może rzeźba huśtawki z podobizną Danuty Szaflarskiej?

Niektórzy piwniczanie wspominają także o muralu z jej podobizną.

(MACH), Fot. (MACH) Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020