Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
09/11/2019 - 23:20

Ile będzie kosztować referendum w Piwnicznej? Zapłacą za to mieszkańcy

Gdy mowa o kosztach referendum w sprawie odwołania burmistrza Dariusza Chorużyka w Piwnicznej-Zdroju padają różne kwoty oscylujące wokół 50 tysięcy. Ważniejsze jednak jest to, że zapłacą za to wszyscy piwniczanie. I nie ma znaczenia, że osoby wyznaczone do zasiadania w komisjach referendalnych chcą się zrzec swoich diet. Dlaczego?

Przed wyborami parlamentarnymi przeprowadzonymi w październiku pojawiały się nieśmiałe głosy, że najbardziej opłacalne byłoby dla gminy zorganizowanie wspomnianego referendum w tym samym czasie. Dlaczego? Bo nie byłoby dodatkowych kosztów wynikających z konstytuowania nowych komisji wyborczych, nie trzeba byłoby płacić ich członkom itp. To jednak okazało się niemożliwe z przyczyn proceduralnych - komisarz wyborczy musiał najpierw zweryfikować listę podpisów pod wnioskiem referendalnym a potem wyznaczył termin referendum na 15 grudnia.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: jest termin referendum, który zaważy o losie burmistrza

W gminie rozeszła się informacja o tym, ile trzeba będzie za całe przedsięwzięcie zapłacić – chodzi m.in. o diety wszystkich komisji we wszystkich okręgach wyborczych i że całą sumę trzeba będzie pokryć z budżetu gminy. Osoby wskazane, zgłoszone do zasiadania w komisjach postanowiły zrzec się swoich wynagrodzeń. I tu okazało się, że nie ma takiej możliwości. Dlaczego?

Jak informuje w oficjalnym piśmie Maria Zięba dyrektor sądeckiej delegatury Krajowej Komisji Wyborczej podobna procedura jest sprzeczna z obowiązującym prawodawstwem.

- Osobom powołanym w skład miejskiej komisji i obwodowej komisji wyborczej ds. referendum zgodnie z art. 154 & 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks Wyborczy, za wykonywanie czynności jako organ wyborczy w związku z zarządzonym referendum gminnym przysługuje wynagrodzenie, które zostanie wypłacone przez Urząd Miasta i Gminy w Piwnicznej-Zdroju – przywołuje stosowne zapisy Zięba.

Stawki ustalone na ten rok w tym zakresie wynoszą kolejno
- dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych — 500 zł
- dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych — 400 zł
- dla członków obwodowych komisji wyborczych — 350 zł.
ES [email protected] Fot.: ilustracyjne  archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)