Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
10/10/2018 - 12:15

Idzie nowe w leczeniu psychiatrycznym. Gorlicki szpital w pilotażu

Od 1 października w Polsce, w tym również w Małopolsce jest wdrażany w życie pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego. Jedno z takich centrów zaczęło działać w Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach.

Pilotaż wdrożyło w życie Ministerstwo Zdrowia. Oprócz gorlickiego szpitala Centra Zdrowia Psychicznego funkcjonują jeszcze w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie oraz w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Do końca roku małopolski oddział NFZ w Krakowie przeznaczy na realizację tego pilotażu ponad 9,5 mln zł. Program będzie realizowany do połowy 2021 roku.

Istotne jest to, że tam, gdzie realizowany wspomniany pilotaż to organizację i koordynację leczenia pacjentów w zakresie psychiatrii przejmują właśnie Centra Zdrowia Psychicznego. Natomiast tam, gdzie one nie funkcjonują opieka psychiatryczna funkcjonuje w oparciu o dotychczasowe zasady.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na taki pilotaż, aby przetestować nowe warunki organizacji i sposób finansowania opieki psychiatrycznej przed wprowadzeniem rozwiązań systemowych.

- Centra Zdrowia Psychiatrycznego będą zapewniały kompleksową opiekę psychiatryczną dla dorosłych – mówi Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. W skład CZP wchodzi, co najmniej: poradnia zdrowia psychicznego, zespół leczenia środowiskowego (domowego), oddział dzienny i oddział całodobowy. Centra Zdrowia Psychiatrycznego zapewnią pacjentom opiekę w poradniach, oddziałach dziennych i stacjonarnych, ale głównym celem programu jest przeniesienie opieki nad pacjentem i jego rodziną do ich środowiska, czyli domu pacjenta. Dzięki temu będzie można skuteczniej wdrażać metody leczenia. 

Ministerstwo Zdrowia dąży do tego, opierając się na doświadczeniach innych krajów, aby główny nacisk w lecznictwie psychiatrycznym był położony na leczenie środowiskowym.

W swoim środowisku pacjent będzie wspierany przez lekarza i pielęgniarkę.

- Istotną nowością jest obowiązek utworzenia Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego (PZK) czynnego nie krócej niż od godz. 8 do 18 w dni robocze. Osoba zgłaszająca się do CZP w pierwszej kolejności trafi nie do rejestracji, a do wspomnianego punktu, w którym czeka profesjonalista (psycholog, pielęgniarka psychiatryczna, terapeuta środowiskowy). Po dokonaniu oceny potrzeb ustali on wstępny plan pomocy i terminy jej udzielenia. W przypadkach pilnych pomoc musi być udzielona nie później niż w ciągu 72 godzin. We wspomnianym punkcie będzie można też zasięgnąć informacji o możliwościach leczenia, a także miejscach uzyskania świadczeń pomocy społecznej.

Centrum Zdrowia Psychiatrycznego będzie koordynowało udzielane świadczenia. Pacjenci objęci pomocą będą mieli opracowywane indywidualne plany terapii i koordynatorów opieki.

W szpitalu w Gorlicach funkcjonuje od lat oddział psychiatryczny, poradnie psychiatryczne. Pacjenci objęci byli również leczeniem środowiskowym.

- Centrum Zdrowia Psychicznego działa dopiero kilka dni – mówi Dorota Szymańska, zastępca dyrektora ds. medycznych w szpitalu w Gorlicach. – W jego ramach zostały uruchomione dwa punkty konsultacyjne. Jeden działa przy oddziale, a drugi przy poradni. Pilotaż, w którym między innymi nasz szpital uczestniczy jest nastawiony w głównej mierze na opiekę środowiskową nad pacjentem potrzebującym pomocy specjalistów psychiatrów. Na pomoc indywidualną, pomoc przedszpitalną. Cieszymy się, że nasza placówka została wybrana do realizacji tego pilotażu przez ministerstwo zdrowia, ale też trzeba było spełnić określone warunki. Zobaczymy jak ten pilotaż będzie funkcjonował. Jesteśmy na początku drogi.

[email protected], fot. RSZ.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach