Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
28/01/2023 - 12:45

Horror w Limanowej. Głodne wilki biegają po... mieście

Poczynają sobie coraz śmielej w okolicach Limanowej. Watahy wilków podchodzą pod domy i zagryzają zwierzęta. Atakują owce, cielęta, kozy, a nawet psy. Ostatnio drapieżniki zapuściły do miasta. Czy jest się czego bać?

Watahy wilków podchodzą pod gospodarstwa w okolicach Limanowej

Ich łupem padają kozy, owce , cielęta, także psy. Nieco ponad dwa miesiące temu drapieżniki zagryzły pasące się koło domu owce w Siekierczynie. - Pobiegłem w to miejsce z latarką, narobiłem hałasu i zdołałem przepędzić wilki, niestety barana nie udało się już uratować, wilki zdążyły go uśmiercić –  mówił w rozmowie z serwisem  Limanowa.in właściciel gospodarstwa, gdzie wilki zaatakowały dwukrotnie.

Teraz pojawiły w się mieście? Jak podaje lokalny portal, na resztki zjedzonej przez drapieżniki sarny mieszkanka miasta natknęła się  przy ulicy księdza Rachwała czyli w rejonie masywu Miejskiej Góry. Wszystko wskazuje na to, że były to wilki.

Jak przypomina serwis jakiś czas temu do sieci trafiło nagranie samotnego wilka, który nocą biegał po  mieście, między blokami.

czytaj też Makabryczna zbrodnia. Zabił siekierą podczas mszy księdza spod Limanowej  

Czy jest się czego bać?

- Ostatnio w ogóle wilków w Polsce przybyło i można je spotkać w całym kraju. Ich liczebność jest szacowana na poziomie ponad trzech tysięcy. Na południu kraju, w pasie Karpat, były zawsze – wskazywał  w rozmowie z „Sądeczaninem”  Stanisław Michalik, szef  Nadleśnictwa Piwniczna i podkreśla, że ataki na domowe zwierzęta zdarzają się od wielu lat.

- Co prawda zwierzyny roślinożernej w lasach Karpat jest sporo i wilki są w stanie upolować dla siebie sarny, jelenie, czy też dziki, ale zawsze też polowały na zwierzęta domowe – dodaje leśnik. - Każde zwierzę jest oportunistą. Chce jak najmniejszym nakładem sił, energii, straconego czasu i zagrożeń zdobyć jak najlepszy efekt pokarmowy. Owce, krowy, cielęta czy nawet psy na łańcuchu, są najłatwiejszą zdobyczą. Można je zabić bez narażania się na niebezpieczeństwo.

czytaj też Magda z Limanowej wyszła tylko po papierosy. Ktoś ją zamordował i ukrył zwłoki? 

Skoro wilki są tak rozbestwione, to czy mogą być agresywne wobec ludzi?  

Jak mówi Michalik nie jest znany przypadek, żeby wilki wprost zaatakowały człowieka.  - Mogą być agresywne w sytuacji, kiedy ktoś broni zwierząt domowych, które zostały zaatakowane, ale na ludzi nie polują. Nie traktują nas jako źródło pożywienia.

Co  w sytuacji, kiedy w górach na turystycznym szlaku natkniemy się na wilczą rodzinę

Jak należy się zachować? -Wilk jest wobec człowieka zwierzęciem bojaźliwym i tak naprawdę tych, którzy wilka widzieli w górach czy w lesie jest niewiele – wyjaśnia nadleśniczy.

Mówi się o tym, że to wilki przenoszą się do ludzkich siedlisk.  A może jest odwrotnie? To może my wdarliśmy się w wilczy świat? Duże kompleksy leśne zginęły. To człowiek wtargnął tam z drogami i osiedlami jednorodzinnych domów.

czytaj też Odeszli razem na tamten świat. On umarł pierwszy, ona kilka dni po nim

-To można powiedzieć o wszystkich gatunkach zwierząt, jeleniach sarnach, dzikach… jeżeli ten obszar jest rozczłonkowany, zajmowany przez zabudowania, to w oczywisty sposób z jednej strony pogarszają się warunki życia zwierząt, z drugiej strony w tych warunkach muszą się adaptować i porodzić się z takim stanem rzeczy i maksymalnie wykorzystać możliwości jakie takie miejsce im stwarza. To nie dzieje się gwałtownie. To pewien proces- konkluduje leśnik. ([email protected]) fot. pixaby

.


Dziękujemy za przesłanie błędu