Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
05/08/2020 - 10:55

Gdzie wybudują takie rondo? Inwestycja rusza już na dniach

Z lekkim opóźnieniem związanym z epidemią COVID-19 na dniach ruszy budowa ronda przed mostem św. Kingi w ciągu drogi wojewódzkiej 969. Gmina Stary Sącz czeka tylko na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę wydanego w formule ZRID. Co to oznacza dla okolicznych mieszkańców?

O budowie tego ronda mówi się już od chwili gdy gmina Stary Sącz rozpoczęła tworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej w okolicy Wielkiego Wygonu, czyli na działkach po prawej stronie patrząc w stronę mostu św. Kingi. Rondo ma połączyć SAG, ale również tereny po lewej stronie z drogą wojewódzką 969, czyli generalnie usprawnić transport dla firm, które budują tu swoje zakłady produkcyjne. Jak będzie wyglądało? Obrazuje to grafika powyżej.

Rondo, którego koszt to ok. 6 mln zł (85 procent dokłada UE) powstanie za wiaduktem nad torami kolejowymi i połączy się z ulicą Kardynała Wyszyńskiego. Inwestycja zakłada również budowę infrastruktury związanej z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz odwodnieniem terenu. Powstaną też bezpieczne przejścia dla pieszych w stronę ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego i na drugą stronę drogi wojewódzkiej. To bardzo ważne, bo wiele osób zdąża tędy również na starosądeckie stawy. W tym dzieci.

Zobacz też: Zbudują wiszącą kładkę pod mostem św. Kingi! Co to będzie?

By gmina mogła wejść z budową potrzebna była zgoda właściciela DW 969 a samorząd musiał fragment drogi przejąć formalnie w swoją pieczę. Procedury udało się dopiąć już kilka tygodni temu.

– Teraz czekamy na uprawomocnienie się ZRID, czyli pozwolenia na budowę – informuje burmistrz Jacek Lelek. Ta formuła pozwolenia zakłada wywłaszczenia okolicznych działek na poczet realizacji inwestycji, ale jak zaznacza burmistrz – właściciele nie wnoszą sprzeciwów, bo nie ma tu zabudowań, nie ma konieczności ich wyburzeń a za przejęcie gruntów właściciele otrzymają przewidziane prawem, zgodne z wyceną biegłych rekompensaty.

O sposobie organizacji ruchu na czas robót będziemy informować na bieżąco. Na razie – nieoficjalnie – dowiedzieliśmy się, że ruch będzie się tu odbywał wahadłowo. Warto też zaznaczyć, że rondo wyposażone będzie w pas, który projektowany był jako połączenie dla drogi Węgierskiej Bis choć do dziś nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt tej drogi. Założenia projektowe uwzględniały wariant, który zarzucono z przyczyn formalnych jeszcze za czasów prezydentury Ryszarda Nowaka.

ES [email protected] Fot.: UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)