Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
09/01/2019 - 14:40

Gdzie padł rekord pobożności? Wielkie liczenie wiernych w diecezji tarnowskiej

Blisko 72 proc. wiernych uczestniczy na niedzielnych mszach świętych, 27 proc. przystępuje do komunii. To najnowsze wyniki badań pobożności w diecezji tarnowskiej opracowane w oparciu o wielkie liczenie katolików w kościołach w październiku ubiegłego roku. Gdzie w tych statystykach lokuje się Sądecczyzna?

Z wielkiego liczenia wiernych wynika, że w diecezji tarnowskiej frekwencja  związana z udziałem we mszach pozostaje na niezmiennym poziomie. Niewiele bo o siedem dziesiątych procent spadła liczba tych, którzy przystępują do komunii.

Czytaj też Ks. dr Jerzy Jurkiewicz: tu ludzie dadzą się pokroić za Pana Boga...

 Jest dobrze, ale trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie - mówi ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w komunikacie na stronie kurii.

- Dla nas, zwłaszcza w kontekście V Synodu Diecezji Tarnowskiej ważnym pytaniem jest to, jak pomóc tym ludziom, jeszcze bardziej spotykać się z Panem Bogiem, kiedy przychodzą do kościoła na niedzielną Msze św. i co zrobić, żeby ta liturgia promieniowała na ich tydzień, na ich zaangażowanie w pracy, w szkole, w rodzinie - dodaje.  Dlatego też najbliższe spotkanie kapłanów diecezji tarnowskiej będzie właśnie poświęcone niedzieli i zostało zatytułowane „Niedziela jako główne wydarzenie ewangelizacyjne w parafii”.

Który dekanat zajął pierwsze miejsce na podium w diecezjalnych statystykach? Najwięcej osób, blisko 93 proc. uczestnicy w niedzielnych mszach w dekanacie Ujanowice. To od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej.

 - To jest bardzo tradycyjny dekanat, gdzie więzi rodzinne są bardzo mocne. Myślę też, że wiele osób spoza tego dekanatu przyjeżdża w niedziele np. by odwiedzić rodziców i razem z nimi spędzić czas. Te osoby też biorą udział w Mszach św. - dodaje ks. Dąbrówka.

 Czytaj Ks. dr Jerzy Jurkiewicz: tu ludzie dadzą się pokroić za Pana Boga...

Tłumnie do kościoła chodzą też mieszkańcy dekanatu grybowskiego– blisko 86 proc.  i limanowskiego – przeszło 86 procent.

Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – 47,4 proc. a także w dekanacie Dąbrowa Tarnowska - 37,6 proc. i w dekanacie Stary Sącz - 34,3 proc.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec -Południe – 52,2 proc. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł 16,3 proc.

W tarnowskich dekanatach frekwencja na Mszach św. wynosi od 61,3 proc. do 68, 5 proc., a w sądeckich sięga od 67,6 - 71,8 proc.

[email protected] fot.Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik