Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
07/01/2018 - 10:15

Gdzie jest najwięcej pobożnych? Wielkie liczenie wiernych w diecezji tarnowskiej

Blisko 72 proc. wiernych uczestniczy na niedzielnych mszach świętych, 30 proc. przystępuje do komunii. To najnowsze wyniki badań w diecezji tarnowskiej.

Po raz pierwszy została zmieniona  metoda badań. Od liczby osób zobowiązanych do udziału w niedzielnych mszach zostali odliczeni parafianie, którzy  przebywają na emigracji zarobkowej. To spowodowało, że tegoroczne statystyki są nieco wyższe, niż poprzednie.

Czytaj też Nowe czasy, nowe grzechy? Współczesność wkradła się do konfesjonałów

Który dekanat zajął pierwsze miejsce na podium w diecezjalnych statystykach?

Najwięcej osób, blisko 93 proc. uczestniczy w niedzielnej mszy w dekanacie Ujanowice. To od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Tłumnie do kościoła chodzą też mieszkańcy dekanatu grybowskiego– ponad 86 proc.  i limanowskiego – przeszło 85,5 procent.

Czytaj też Egzorcyzmy po sądecku. Ilu jest wśród nas opętanych przez diabła?

– To wysokie wskaźniki wyróżniające diecezję tarnowską na tle innych diecezji w Polsce. Nie mogą one nas jednak uśpić. Ilość powinna ciągle przechodzić w jakość. Te wskaźniki są głównie zasługą rodzin – silnych Bogiem, ale także ogromnej gorliwości kapłanów, którzy prowadzą duszpasterstwo, katechizują i ofiarnie pełnią posługę w konfesjonale –mówi na antenie diecezjalnego  radia RDN ks. Michał Dąbrówka, dyrektor wydziału duszpasterstwa tarnowskiej kurii.

Najwięcej wiernych przyjmuje komunię w dekanacie Ujanowice – blisko 41 proc., a także w dekanacie Stary Sącz – 35 proc. i w dekanatach Czchów oraz Limanowa – 33,5 proc.

W tarnowskich dekanatach frekwencja na mszach św. wynosi ok. 63 procent, a w sądeckich sięga ok. 68 procent.

(Jmik) fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu