Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
05/09/2017 - 16:55

Forum Ekonomiczne wystartowało. Prezydent Duda piętnuje biurokratyczną machinę Unii Europejskiej

Sesja plenarna pod hasłem „Niedokończona integracja, a aspiracje krajów europejskich” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydentów Gruzji i Macedonii zainaugurowała XVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Konferencję otworzył marszałek Małopolski Jacek Krupa.

Dlaczego Forum Ekonomiczne jest wyjątkowe? Bo przyświeca mu idea dialogu - mówił otwierając krynicką konferencję Jacek Krupa, który od razu jednak zauważył, że problemy Unii Europejskiej, o których dyskutowano w Krynicy rok temu, nie tylko nie zostały rozwiązane, ale także pojawiły się nowe.

Czytaj też Czego tam szukał BOR? Ostatnie odliczanie i nocne dopinanie Forum Ekonomicznego na ostatni guzik

- Nastąpiło zerwanie dialogu między politycznymi środowiskami.  Jesteśmy tu, by szukać porozumienia na następne lata i dekady - mówił Krupa.

Jak rysuje się przyszłość europejskiej integracji, w jaki sposób pogodzić interesy państw członkowskich z aspiracjami innych krajów europejskich, na te pytania podczas sesji plenarnej odpowiadali prezydent Andrzej Duda, Gorge Iwanow, prezydent Republiki Macedonii oraz Giorgi Margwelaszwili, prezydent Gruzji. 

Czytaj też Krynicki deptak zamienia się w gigantyczne konferencyjne centrum. Jak się buduje miasteczko Forum Ekonomicznego? [ZDJĘCIA] Wideo

- Unia Europejska to dla Polski wielka wartość. Przynależność do Wspólnoty daje Polsce wielkie korzyści - mówił Andrzej Duda - jednak Unię toczą nierozwiązane kryzysy. Ich źródłem jest wewnętrzna, biurokratyczna machina instytucji europejskich, które bardzo powoli reagują na piętrzące się wokół nich problemy.  

Jak podkreślała prezydent, Unia Europejska powinna być wspólnotą wolnych narodów i równych państw. Powinna być też otwarta na nowe kraje członkowskie, bo to zwiększa szanse rozwoju całego projektu europejskiego, zwiększając między innymi jego potencjał gospodarczy.

Na problemy związane z biurokracją zwrócił też uwagę prezydent Macedonii, Gore Iwanow.

- Unia nie jest przystosowana do dwudziestego pierwszego wieku. Wciąż pozostaje dziewiętnastowieczną, biurokratyczną konstrukcją. Zdaniem Iwanowa olbrzymią rolę powinna odgrywać polityka otwartych drzwi dla kolejnych krajów, które mogłyby wstąpić do Unii.

O europejskich aspiracjach swojego kraju mówił też prezydent Gruzji, Gorgi Margweraszwili, który mocno akcentował europejski charakter Gruzji. To właśnie za europejskie aspiracje „karze| Gruzję Rosja, trwającą tak naprawdę od lat 90-tych wojną hybrydową.

Pytany o napięcia w relacjach Polski z Unią Europejską, prezydent Duda przypomniał o potrzebie równości państw europejskich. Odniósł się w tej kwestii do pomysłów unii wielu prędkości. Polski prezydent podkreślił, że taka konstrukcja będzie nieatrakcyjna nie tylko dla potencjalnych nowych członków UE, ale i krajów będących już w Unii. Taka utrata atrakcyjności Unii może jego zdaniem, prowadzić do kolejnych Brexitów.

Sesja plenarna z udziałem trzech prezydentów była najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji. Wieczór przyniesie najważniejsze wydarzenie pierwszego dnia krynickiej konferencji, czyli wręczenie Nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego.

Kto ją otrzyma? Jak spekulują ogólnopolskie media, największa szansę na zdobycie tegorocznej nagrody mają premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki.

Agnieszka Michalik, fot.A.M

Sesja plenarna Forum Ekonomicznego

O kwestiach związanych z integracja integracją dyskutowali prezydent Andrzej Duda, Gorge Iwanow, prezydent Republiki Macedonii oraz Giorgi Margwelaszwili, prezydent Gruzji.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu