Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
04/08/2020 - 14:20

Epidemia niestraszna pielgrzymom. Ciągną na odpust u Fary z całej Sądecczyzny

Przyjeżdżają tutaj ludzie z całego powiatu. Odległość nie stanowi dla nich problemu. Modlą się za dzieci, wnuki i proszą Boga o łaskę obdarzenia ich potomstwem. Nawet epidemia nie powstrzymała ich przed uczestnictwem w Wielkim Odpuście.


Trwa tydzień i jest na Sądecczyźnie wielkim religijnym wydarzeniem. W Bazylice Świętej Małgorzaty od niedzieli jest Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego. Jak co roku na Sądecką Górę Tabor ciągną wierni z całego regionu. W czwartek będzie kulminacja uroczystości. Na sumie odpustowej o godzinie 11 pojawi się biskup Andrzej Jeż.

Czytaj więcej: Sądeccy strażacy pielgrzymowali na odpust do Bazyliki Świętej Małgorzaty

Choć w tym roku koronawirus pokrzyżował plany wielu osób, w Bazylice wciąż jest dużo ludzi. Dużo, zważywszy  na to, że na Sądecczyźnie mamy setki zakażonych. Mało, zdaniem uczestników. Straganiarze przyznają, że nie da się porównać liczby pielgrzymów do poprzedniego roku.

- W tym roku jest może jedna trzecia z osób, które były tutaj w zeszłym roku – mówią uczestnicy.

Jak na trzeci dzień odpustu i tak nie ma tragedii. Na uroczystej sumie o godzinie 11 dużo osób stało na zewnątrz. Pielgrzymi starają się unikać dużych skupisk, większość z nich nosi maseczki.

– W poprzednim roku było dwa razy więcej osób. Teraz jest niewielu pielgrzymów, choć patrząc na warunki, z jakimi musimy się zmagać, nie jest źle. Ludzie boją się teraz podróżować i przebywać w tłumie – wyjaśnia ksiądz Patryk.

Przyjeżdżają tutaj nie tylko z powiatu nowosądeckiego. Większość z okolicznych miejscowości, którzy nie wyobrażają sobie, żeby odpust się nie odbył. - Przyjechałam tu, żeby wypraszać łaski dla moich dzieci – mówi pani Katarzyna z Brzeznej.

Dziś na każdej mszy świętej będzie miało miejsce specjalne błogosławieństwo dzieci i matek oczekujących potomstwa. Na placu i przed straganami można też zobaczyć najmłodszych uczestników odpustu.

- Na sądecką Górę Tabor ludzie przyjeżdżają, żeby modlić się o łaskę uzdrowienia. Do Bazyliki przychodzą też kobiety oczekujące potomstwa. Modlą się o zdrowie dla swoich bliskich, dla dzieci – mówi ksiądz Patryk.

Przez cały dzień można skorzystać z Sakramentu Spowiedzi. Na placu przed Bazyliką wystawione są konfesjonały. Jak przyznają księża, wielu pielgrzymów korzysta z możliwości spowiedzi w trakcie odpustu. Dziś odbędą się jeszcze msze o godzinie 16 i 18.

Zobacz program odpustu: Wielki odpust w sądeckiej bazylice. Tysiące pątników odwiedzi to miejsce

Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego
Mimo wzrostu zachorowań w naszym powiecie, Wielki Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Bazylice Świętej Małgorzaty wciąż przyciąga pielgrzymów. Ale uczestnicy przyznają, że tłumów nie ma. Zobacz ilu pielgrzymów było we wtorek na sumie odpustowej.


Dziękujemy za przesłanie błędu