Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
19/04/2020 - 12:40

Dziś zostaną zniesione pierwsze ograniczenia. Co się zmieni?

Od poniedziałku (20 kwietnia) zniesione zostaną niektóre zakazy, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Co się zmieni? Zakupy w sklepie w jednym czasie zrobi więcej osób, będzie można wejść do lasu i parku w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Od poniedziałku (20 kwietnia) zwiększy się limit osób, które w tym samym czasie w jednym sklepie będą mogły robić zakupy. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę lub stanowisko do płacenia. Z kolei, gdy powierzchnia sklepu jest większa niż 100 metrów kwadratowych, wówczas jednocześnie w budynku może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Zobacz też Ks. Prokop opowiada o zakażeniu koronawirusem, pobycie w szpitalu i cudzie

Od poniedziałku otwarte zostaną lasy i parki, w których będzie można spacerować, biegać i jeździć na rowerze. Nie należy jednak zapominać o zasłanianiu maseczką nosa i ust oraz o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych osób.

 Zwiększy się również liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy świętej. Ilość osób, która będzie mogła w tym samym czasie przebywać w kościele, będzie uzależniona od powierzchni świątyni. W kościele na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych.

Zobacz też Siostry dominikanki z gminy Grybów ruszyły na pomoc zakażonym koronawirusem

Kolejne ograniczenie, które zostanie zniesione, dotyczy młodzieży powyżej trzynastego roku życia. Od 20 kwietnia będą mogli przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Wciąż jednak będą musieli zachować odpowieni 2-metrowy dystans od innych osób i zasłaniać maseczką usta i nos.

- Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów – czytamy w komunikacie opublikowanym w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

RG [email protected], Fot. IlustracyjnaDziękujemy za przesłanie błędu