Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
13/10/2021 - 12:40

Dzień Zdrowia Piersi w Nowym Sączu. Można będzie zapisać się na badania

Choć mamy nadal pandemię COVID-19 to rak piersi nie ma locdownu i nie trzyma dystansu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, tak ważne jest to, aby kobiety trzymały rękę na pulsie i regularnie badały swoje piersi. Październik jest właśnie miesiącem walki z rakiem piersi.

Ale o systematycznej kontroli piersi kobiety powinny pamiętać nie tylko w październiku, ale przez cały rok.

Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Nowym Sączu co roku organizuje w październiku akcje profilaktyczne, mające na celu podniesienie poziomu świadomości w tym zakresie. Przed pandemią COVID-19, co roku Stowarzyszenie Europa Donna organizowała w ramach szeroko pojętej profilaktyki raka piersi „Marsz Różowej Wstążki”.

Teraz, trwająca pandemia to niestety uniemożliwia, ale panie działające w tej organizacji nie spoczywają na laurach i prowadzą profilaktyczne działania, na ile pozwalają obostrzenia epidemiczne. Także i w tym roku, ze względów pandemicznych nie odbędzie się marsz różowej wstążki.

Co w tym roku w Nowym Sączu zamiast marszu różowej wstążki?

- W ramach obchodzonego w październiku od 1995 roku na całym świecie miesiąca świadomości raka piersi i przypadającej w piątek (15 października) od 2008 r. europejskiej kampanii Breast Health Day - Dnia Zdrowych Piersi zapraszamy w tym dniu wszystkich na planty do Kawiarni Spóźniony Słowik w godzinach od 12 do 16 na Dzień Troski o Zdrowe Piersi - mówi Beata Frohlich, rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA w Nowym Sączu.

Dzień Zdrowia Piersi jest kluczowym programem profilaktyki EUROPA DONNA.  Przypada on co roku 15 października. EUROPA DONNA organizuje Dzień Zdrowia Piersi, aby poinformować kobiety w każdym wieku, że czynniki związane ze stylem życia odgrywają ważną rolę w zapobieganiu i nawrotom raka piersi, a także o znaczeniu wczesnego wykrywania raka piersi. 

Pierwszy Dzień Zdrowia Piersi odbył się w Mediolanie we Włoszech 15 października 2008 r.

Każdego roku EUROPA DONNA opracowuje i uruchamia kampanię Dnia Zdrowia Piersi, która obejmuje ulotki, plakaty, filmy i inne materiały dostępne na stronie internetowej, aby pomóc kobietom w dokonywaniu dobrych wyborów w zakresie zdrowia piersi.

Co będzie się działo w piątek w Dniu Zdrowia Piersi w Nowym Sączu

- Można będzie zapisać się na badania profilaktyczne m.in.: mammografię oraz spirometrię, można będzie też wykonać pomiar poziomu cukru we krwi oraz analiza składu masy ciała. Będziemy uczyć samobadania piersi – dodaje rzeczniczka.

.W piątek w „Spóźnionym Słowiku można będzie też zasięgnąć porady dietetyka oraz kosemtyczki. Przewidziany jest również występ zespołu "Dancing  Queens".

Rak piersi diagnozowany jest, niestety u coraz młodszych kobiet. Każda kobieta będąca po 40 roku życia powinna wykonywać mammografię, a młodsze – badanie USG piersi. Pożywką dla rozwoju raka piersi jest w dużej mierze stres. To czynnik sprzyjający zachorowaniu - potwierdza wiele Amazonek.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Iga Michalec – zdjęcia ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu