Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
22/02/2023 - 10:45

Dworska czy Południe? W Przysietnicy nie mogą się pogodzić w sprawie nazwy ulicy

Sołectwo Przysietnica w gminie Stary Sącz będzie w tym roku obchodzić swoje 750-lecie. Już dziś wiadomo, że z tej okazji miejscowość doczeka się w końcu nazw swoich ulic i znamy też datę, kiedy odbędą się oficjalne uroczystości.

Zobacz też: Tu czas dosłownie stanął w miejscu. Wiecie gdzie jest ten wyludniony przysiółek?

Zacznijmy od nazw ulic, bo to nie jest taka prosta sprawa. Za każdym razem wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych – mieszkańcy albo sami proponują nazwy na zebraniach sołeckich, albo weryfikują już podane propozycje. Ale to niezbędny proces – bez nazw ulic, przy chaotycznie rozsianych numerach nieruchomości, gdzie numer 6 stoi zaraz obok numeru 100, ciężko gdziekolwiek trafić. Listonosze z czasem sobie z tym problemem radzą, ale już kurierzy nie, bo GPS też bywa zawodny. Nie dziwi zatem, że po Barcicach i Przysietnica też chce mieć swoje ulice odpowiednio nazwane.

Już w zeszłym roku mieszkańcy Przysietnicy przyjęli stosowną uchwałę w tej sprawie. Na liście zaproponowanych nazw mamy m.in. ulice Słoneczną, Leśną, Królewską, Tartaczną, Ogrodową. – Na razie na zebraniu były przedstawione wstępne propozycje nazw, a teraz mieszkańcy mogą i już zgłaszają swoje poprawki i sugestie. I tak była propozycja ulicy Wygon, mieszkańcy uznali, że lepiej będzie brzmiało - Wygony, bo tak się o tym miejscu zawsze mówiło. Jest osiedle Skrajnia w Barcicach i ulica do niego prowadząca ma mieć nazwę Na Skrajnię, bo w tym kierunku biegnie – tłumaczyła wtedy sołtys Przysietnicy Bożena Ogorzały.

Jak wygląda ten temat dzisiaj? Okazuje się, że rada gminy, która musi owe nazwy formalnie zatwierdzić uchwałą, ma chwilowo związane ręce. - Tylko na jednym osiedlu mamy dwa wnioski, dwie propozycje nazwy jednej ulicy, co do której mieszkańcy nie mogą się dogadać. Na razie żadna ze stron nie chce na razie ustąpić. Wedle jednych ulica ma się nazywać Dworska, wedle drugiej grupy - Południe - tłumaczy Ogorzały, która ma nadzieję, że w końcu uda się dojść do konsensusu, bo jeśli nie, to o nazwie, zupełnie innej, zadecydują władze miasta.

Zobacz też: RDOŚ i Wody Polskie dały kopalni w Barcicach zielone światło. Można kopać dalej

Teraz przejdźmy do 750-lecia sołectwa. Jak informuje Bożena Ogorzały wstępna datę oficjalnych obchodów ustalono na 24 i 25 czerwca. – 23 czerwca kończy się rok szkolny, ale dzieci i młodzież będą jeszcze na miejscu a na ich udziale mocno nam zależy. Ważne jest też dla nas wszystkich to, że 24 czerwca przypadają imieniny naszego księdza prałata Jana Wąchały, który przez lata zrobił bardzo wiele dla naszej społeczności i chcielibyśmy go za to odpowiednio uhonorować. 25 czerwca, w drugi dzień uroczystości planujemy już luźniejszy program: festyn, zabawę przy muzyce, występy naszych zespołów i naszej młodzieży.

Ważne. By uczcić urodziny Przysietnicy Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu Filia w Przysietnicy chce przygotować wyjątkową wystawę „Historie ze starej fotografii”, która ma być otwarta w czerwcu. I tu prośba do wszystkich mieszkańców i sympatyków tego pięknego sołectwa. Biblioteka poszukuje starych fotografii Przysietnicy - obiektów oraz mieszkańców w życiu codziennym, przy pracy, ważnych wydarzeniach rodzinnych, w chwilach odpoczynku i zabawy. - W wielu rodzinnych kolekcjach na pewno znaleźć można niezwykle interesujące zdjęcia z różnych wydarzeń – ocalmy je od zapomnienia. Z fotografiami zapraszamy do Filii w Przysietnicy – apelują władze biblioteki.

Tam zdjęcia zostaną zeskanowane, wykorzystane do wspomnianej wystawy, ale nie tylko, bo część fotografii może też być wykorzystana do specjalnie dedykowanej Przysietnicy publikacji. ([email protected] Fot.: ilustracyjne Przysietnica.pl)

Dziękujemy za przesłanie błędu