Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
14/04/2024 - 20:10

Do muzeum w Starym Sączu trafiły pamiątki po wyjątkowym naukowcu

Kolejne doskonałe wieści dla miłośników historii i Starego Sącza. Do tutejszego muzeum trafiły już pamiątki prof. zw. dr. hab. inż. Józefie Wojnarowskim. Stało się tak dzięki jego mieszkającej w Kanadzie córce Marcie Wojnarowskiej.

Najpierw małe przypomnienie, kim był Józef Wojnarowski.

Józef Bolesław Wojnarowski (ur. 3 kwietnia 1933 w Starym Sączu - Cyganowice, zm. 22 września 2023 tamże) – polski naukowiec, profesor nauk technicznych, specjalista w dziedzinie mechaniki, dynamiki układów mechanicznych, budowy i eksploatacji maszyn, maszyn włókienniczych, eliminacji drgań maszyn, teorii grafów, mechaniki płynów biomechaniki i mechatroniki, nauczyciel akademicki Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Doktor Donieckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego, Ukraina oraz Politechniki Łódzkiej. 

Takiej gratki dla miłośników historii jeszcze u nas nie było! Stary Sącz otwiera swoje podziemia

W zbiorach jest unikalny, malowany na płótnie, portret profesora, zdjęcia i podręczniki jego autorstwa, dyplomy, listy gratulacyjne oraz – co najciekawsze – skonstruowane przez niego urządzenia mechaniczne, które wykorzystywał do swoich prac i do prowadzenia wykładów. Teraz pracowników muzeum – z pomocą specjalistów inżynierów - czeka ich zidentyfikowanie i opisanie.

Kolejne unikalne pamiątki to zabytki techniki, których profesor był kolekcjonerem: maszyna do pisania – jeden z pierwszych modeli, fonograf Edisona, kalkulator do rachunków z lat 1922-1932, sumator, przyrząd do strugania ołówków, wojskowy przyrząd do mierzenia kątów.

Są też przedmioty bardziej osobiste - albumy z fotografiami przedstawiające działalność i życie rodzinne, szereg dokumentów rodzinnych, świadectw szkolnych i zdjęć luzem. Te skarby też będzie można podziwiać od listopada. ([email protected] Fot.: UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu