Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
22/08/2017 - 13:20

Dlaczego ulica Radziecka nazywa się właśnie Radziecka i nie zniknęła z mapy podczas dekomunizacji?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ulica Radziecka nazywa się Radziecka a jakoś cicho o niej w czasie, gdy cały czas trwa dyskusja o dekomunizacji? W końcu Radziecka kojarzy nam się wprost ze Związkiem Radzieckim, a ten ze słusznie minioną erą komunizmu. Okazuje się, że w tym wypadku określenie „Radziecka” ma zupełnie inne źródło.

- Tam na dole, w szesnastym, siedemnastym wieku były pola należące do rady miasta, do ówczesnych rajców, którzy na mocy ówczesnych przywilejów dostali prawo do wypasania tam swojego bydła: koni, krów, czyli inwentarza, które kiedyś każdy zazwyczaj miał – tłumaczy Leszek Zakrzewski, prezes nowosądeckiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego. Ulica Radziecka była ulicą łączącą ulicę Węgierską właśnie z owymi polami. I stąd ta nazwa.

Zobacz też: Dekomunizacja, które nazwy ulic trzeba zmienić w Nowym Sączu na cito?

-  Ulica Radziecka nie ma zatem nic wspólnego z dekomunizacją, choć ciągle trzeba to wszystkim tłumaczyć, bo obecnie ta nazwa jest rzeczywiście niezręczna. Gdybyśmy chcieli się trzymać staropolskiego brzmienia, to ulica ta powinna się nazywać Rajcowska, albo zupełnie współcześnie: Rady Miasta.

Co ciekawe nazwa: Radziecka funkcjonowała już przed wojną. W czasie wojny Niemcy zmienili nazwę na Rat-Straße czyli taką, która również bezpośrednio nawiązywała do rady miasta (rat – rada).

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info / Google Street View

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Na zewnątrz coraz chłodniej. Jak oszczędnie palić w piecu i w dodatku tak, by spalać większość szkodliwych substancji? Radzi mistrz kominiarski Tomasz Szołdrowski


Dziękujemy za przesłanie błędu