Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/10/2021 - 16:25

Dlaczego krzyż pomnik i obelisk pojawiły się w Sączu przy ulicy 29 listopada?

Skąd nagle krzyż pomnik i obelisk pojawiły się przy ulicy 29 listopada, zastanawiają się mieszkańcy Nowego Sącza. Przed niedawno zakończonym remontem ich nie było. O co chodzi?

- Krzyż pomnik i obelisk do tej pory znajdowały się na terenie Newagu – wyjaśnia tę zagadkę  Łukasz Mikołajczyk, rzecznik prasowy firmy.-  Udostępniamy je w dbałości o naszą historię oraz tradycję, po to, żeby minione wydarzenia nie zostały zapomniane.

Jakie ważne dla nowego Sącza wydarzenia historyczne  upamiętniają?

W dzień po zamachu na papieża Jana Pawła II, 14 maja 1981 roku  została spontanicznie zorganizowana przez „Solidarność” w ZNTK msza św., odprawiona przez ojca Władysława Augustynka. Przy prowizorycznym ołtarzu i drewnianym krzyżu, wykonanym przez pracowników stolarni, zgromadziło się kilka tysięcy ludzi.

Była to pierwsze nabożeństwo na terenie zakładu pracy na Sądecczyźnie. Drewniany krzyż  został później przeniesiony do parku na terenie ZNTK, a po kilku latach zastąpiono go dużym metalowym krzyżem, który wraz z tablicą pamiątkową został poświęcony 15 kwietnia 1990 roku.

Na tablicy  widnieje napis: Dnia 14 maja 1981 roku – w dzień po zamachu na życie Papieża – Polaka Jana Pawła II została odprawiona pierwsza w historii zakładu msza św. w intencji Ojca Św. Krzyż ten wzniesiono dla upamiętnienia pokoleniom tragicznego wydarzenia. Solidarność ZNTK 14.IV.1990.

Kolejną rocznicową tablicę ufundowały z inspiracji Władysława Bujasa, członkowie zakładowej „Solidarności”. Została umieszczona na pamiątkowym krzyżu i poświęcona 31 sierpnia 2005 r. przez proboszcza o. Józefa Bireckiego z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu i o. Wiesława Krupińskiego.

Tablicę zaprojektował Marian Pażucha, a odlew wykonano w gorlickim „Gliniku”. Na tablicy widnieje napis: Papieżowi Janowi Pawłowi II Duchowemu przywódcy „Solidarności” w 25. rocznicę powstania związku w hołdzie wdzięczności „Solidarność” ZNTK „Nowy Sącz” S.A. Bogu na chwałę Ludziom ku pamięci. 31.08.2005 r.

Jak było z obeliskiem ofiar robotniczych zrywów w ZNTK?

15 sierpnia 1996 roku,  w 15. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”, z inicjatywy Komisji Zakładowej, której przewodniczącym był Stanisław Cichoński, przy budynku administracyjnym, nieopodal krzyża, postawiono obelisk ku czci ofiar wszystkich robotniczych zrywów wolnościowych.

Na obelisku umieszczono napis: W 15. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oddając hołd wolnościowym zrywom robotników. NSZZ „Solidarność” ZNTK „Nowy Sącz” S.A. 1996.08.15. Nad napisem góruje orzeł w koronie z rozchylonymi skrzydłami, który na piersiach i w szponach dzierży lata kolejnych zrywów wolnościowych 1956, 1968, 1970, 1976 i 1980.

Przy ulicy 29 listopada stanął też pomnik upamiętniający pracowników ZNTTK, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej.  ([email protected]) fot. Newag







Dziękujemy za przesłanie błędu