Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
08/07/2020 - 13:35

Dlaczego głosowali na Andrzeja Dudę? Zapytaliśmy działaczy społecznych

Sądeccy parlamentarzyści, działacze PiS, obecni i byli samorządowcy, działacze społeczni, jak również sympatycy założyli sądecki komitet honorowego poparcia kandydatury Andrzeja Dudy na prezydenta. Komitet rósł jak na drożdżach.

Udział w komitecie potwierdziło na starcie 150 osób. To parlamentarzyści ziemi sądeckiej, limanowskiej, gorlickiej i bieckiej, senatorowie, radni, czynni działacze partii oraz jej sympatycy. – Co dzień przybywa nam około 50 osób – mówił poseł Patryk Wicher. - Spodziewamy się, że do końca tygodnia będziemy mówić o około 1,5 tys. osób, które zasilą komitet. Dlaczego głosowali na obecnego prezydenta? Spytaliśmy o to osoby najbardziej znane z działalności społecznej, a nie politycznej:

Bożena Jawor, była wiceprezydent i przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza:
- Od wielu lat śledzę drogę polityczną Andrzeja Dudy, dlatego nie byłam jedną z tych osób, które pięć lat temu uważały, że jest zbyt młody i niedoświadczony, aby kandydować w wyborach prezydenckich. Ja znałam go znakomicie, po części dlatego, że w czasach studenckich działałam wraz z wujem Andrzeja Dudy, Antonim, w duszpasterstwie akademickim w Opolu. Pamiętam go też doskonale, gdy przygotowywał wizytę Lecha Kaczyńskiego w Nowym Sączu. Jestem pełna podziwu dla energii i dynamiki Andrzeja Dudy. W pełni mi odpowiada jego wizja Polski, stąd od czterech lat jestem też zaangażowana w działanie stowarzyszenia wspierającego prezydenturę Andrzeja Dudy.

Krzysztof Kurzeja, sadownik z Łącka, członek Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej:
- Dlaczego głosowałem na Andrzeja Dudę? Bo wspiera rodziny i wspiera polską gospodarkę. Promuje polskie produkty i żywność. Prowadzi politykę prorodzinną, czego najlepszym dowodem są 500 plus i 13 emerytura, która co prawda jeszcze mnie nie dotyczy, ale może kiedyś się przyda. Po prostu udowodnił, że jest odpowiednią osobą w fotelu prezydenta.

Bartłomiej Orzeł, zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu:
- Głosowałem na Andrzeja Dudę, bo jest prezydentem wszystkich Polaków, co trzeba podkreślić z całą stanowczością. Jest gwarantem utrzymania zmian, zapoczątkowanych w 2015 roku, obecnie kontynuowanych przez prezydenta i rząd. Zapewni również spokojną, merytoryczną współpracę z rządem. Jest po prostu najlepszym ze wszystkich kandydatów. A mówiąc o sporcie, którym się zajmuję i który jest moją pasją, Andrzej Duda ma najlepszy program wsparcia dla klubów sportowych. Co równie ważne, ma najlepszy program także dla polskiego rolnictwa.

Co mówiły sondaże przed pierwszą turą? Z badania IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie tygodnika „Polityka", w pierwszej turze wyborów zwycięstwo miało przypaść Andrzejowi Dudzie, na którego wskazało  43,1 proc. ankietowanych.  Drugi był w sondażu Rafał Trzaskowski z 27,4 proc. głosów. Trzecią lokatę zajął Szymon Hołownia z wynikiem 10,1 proc. Na kolejnych miejscach byli Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat Koalicji Polskiej, z wynikiem 7,5 proc., wystawiony przez Konfederację Krzysztof Bosaka, który w sondażu zyskał 6,2 proc. i Robert Biedroń z Lewicy –4,5 proc.

A jakie były wyniki sondy dla najważniejszych kandydatów serwisu „Sądeczanin.info”, w której zagłosowało ponad 8,7 tys. osób?

Andrzej Duda – 40 proc.
Szymon Hołownia -14 proc
Rafał Trzaskowski - 12 proc.
Krzysztof Bosak – 10 proc.
Władysław Kosiniak-Kamysz - 10 proc.

Skalę poparcia sądeczan dla prezydenta pokazało też spotkanie, zorganizowane na rynku Starego Sącza 26 czerwca. Tuż przed północą na prezydenta czekał tłum mieszkańców Sądecczyzny. Tu, w rodzinnych stronach, zabrzmiały ostatnie akordy jego kampanii. Prezydenta przywitały gorące owacje i okrzyki: "jesteś w domu"!

Zgromadzeni zaśpiewali mu "Sto lat". Zwolennicy Andrzeja Dudy przyjechali do Starego Sącza, bo jak sami podkreślają, chcieli wesprzeć urzędującego prezydenta na ostatniej prostej kampanii wyborczej. Wśród tłumu powiewały flagi z napisem: Podegrodzie, Stary Sącz, Krynica, Kamionka Wielka. Starosądecki rynek pękał w szwach. Ludzie mówili, że głosują na prezydenta Andrzej Dudę, który ma Polskę w sercu. Słychać było okrzyki: "zwyciężymy w pierwszej turze."

- Rozmawiałem o Polsce w całym kraju, bo odwiedziłem wszystkie powiaty. Rozmawiałem z ludźmi i te zmiany, które były realizowane w Polsce, były odpowiedzią na ich potrzeby. Tak jak to co zacząłem realizować zaraz po objęciu urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej w 2015 roku, to była także odpowiedź na oczekiwania. Obniżenie wieku emerytalnego, zaraz potem wprowadzenie programu 500+. To były najbardziej potrzebne, najbardziej oczekiwane zmiany, które prowadziły choćby do tego, żeby ograniczyć ubóstwo wśród dzieci w Polsce. Ubóstwo, którego było za dużo, bo aż 800 tys. dzieci w Polsce niedojadało i to zostało zlikwidowane i to to nas cywilizacyjnie przesunęło, bo w cywilizowanym kraju nie ma głodujących dzieci - mówił prezydent Andrzej Duda w Starym Sączu. ([email protected])

Pełną relację Jagienki Michalik  z wizyty Andrzeja Dudy w Starym Sączu znajdziesz na stronie sadeczanin.info.

Dlaczego głosowali na Andrzeja Dudę? Zapytaliśmy działaczy społecznych
Zdjęcia


Dziękujemy za przesłanie błędu