Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
30/09/2018 - 10:45

Definitywny koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Od 1 grudnia

Klamka zapadła. Definitywny koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Od 1 grudnia lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych działających na terenie całej Małopolski wpływa obecnie już prawie 39 proc. lekarskich zaświadczeń o niezdolności danej osoby do pracy. Do oddziału ZUS w Nowym Sączu dociera prawie 38 proc. wystawianych e-ZLA.

Przez wiele, wiele lat pacjenci byli przyzwyczajeni do tego, że otrzymywali do ręki papierowe zwolnienie lekarskie. Pierwsze e-ZLA lekarze zaczęli wystawiać od 1 stycznia 2016 roku.

- Do tej pory w Małopolsce wystawiono już w sumie 540 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich - podsumowuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim. - Obecnie do oddziału w Nowym Sączu wpływa prawie 38 proc. zwolnień w formie elektronicznej. Z każdym tygodniem jest ich coraz więcej.

Lekarze coraz chętniej korzystają z szybkiej, prostej i wygodnej dla pacjenta formy wystawiania zwolnień. Od 1 grudnia, a więc za kilka tygodni do lamusa przejdą zwolnienia papierowe. Pacjent wychodząc z gabinetu lekarskiego nie będzie już trzymał, jak dawniej, w dłoni zielonego zaświadczenia o okresowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

Zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza w systemie trafi elektronicznie do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że, aby zwolnienie lekarskie znalazło się w systemie informatycznym pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma takiego konta, to najwyższy czas się o nie postarać.

- Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu - dodaje Szaniawska. - W przypadku gdy pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i  drukuje zwolnienie dla pracodawcy.

Jeśli będzie trzeba wystawić zwolnienie w czasie wizyty domowej, lekarze są na to przygotowani. Mogą wręczyć pacjentowi wydrukowane e-ZLA i później uzupełnić je w systemie lub wypisać je przy pacjencie, jeśli mają ze sobą laptopa i dostęp do Internetu.

Jakie są korzyści z wystawiania zwolnień elektronicznych dla lekarza, pacjenta oraz pracodawcy?

Zwolnienia e-ZLA wystawiane przez lekarza docierają błyskawicznie zarówno do oddziału ZUS, jak i do pracodawcy.  

Dla pacjenta, to także spore ułatwienie. Nie będzie on musiał
z bólem lub gorączką fatygować się do pracodawcy w terminie siedmiu dni, by  zostawić zwolnienie, pod groźbą obniżenia zasiłku w razie przekroczenia tego terminu.

Po wprowadzeniu obligatoryjnych e-ZLA, przepis dotyczący obniżenia zasiłku z powodu nieprzekazania zwolnienia pracodawcy w terminie zniknie.

- Jeśli osoba choruje dłużej i przestaje być pracownikiem, czyli pobiera zasiłek po ustaniu zatrudnienia, powinna pamiętać o tym, aby złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku (formularz ZAS - 53) - przypomina rzeczniczka prasowa ZUS. - Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by wypłacić takiej osobie świadczenie. Wniosek można złożyć elektronicznie jeśli osoba posiada profil na PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny.

[email protected], Fot. IM, JM.Dziękujemy za przesłanie błędu