Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 sierpnia. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
14/06/2018 - 18:05

Danuta Szaflarska: Kochali ją za życia, teraz skąpią na jej pomnik?

Danuta Szaflarska to prawdziwa legenda polskiej sceny teatralnej i filmu. Aktorka występowała na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie aż do śmierci. Dziś teatry w Warszawie i Krakowie nawet nie chcą włączyć się do zbiórki na rzecz budowy pomnika artystki w jej rodzinnej Piwnicznej. Czy mimo wszystko uda się zrealizować ten pomysł?


Zobacz też: Danuta Szaflarska spoczęła na warszawskich Powązkach. Piwiniczanie przywieźli woreczek ziemi z Kosarzysk (ZDJĘCIA!)

Już w kwietniu Społeczny Komitet Upamiętnienia Danuty Szaflarskiej zaproponował zmianę koncepcji - zamiast planowanej wcześniej huśtawki artystka ma zostać uhonorowana kamienną rzeźbą z wapienia pińczowskiego.

Skąd taka decyzja? Koszt wykonania huśtawki mieści się w przedziale od 150 do aż 200 tysięcy złotych. Inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków ze zbiórki, a ta idzie wolniej i z gorszym rezultatem niż się tego spodziewano. Koszt budowy rzeźby jest o wiele niższy, bo z wstępnych uzgodnień wynika, że udałoby się ją wykonać za około 70 tysięcy.

Zobacz też: Ulica Danuty Szaflarskiej, radni Chełmca byli jednomyślni

Dodatkowo  inicjatorzy przedsięwzięcia uznali, że kształt i charakter rzeźby będzie bardziej odpowiadać ogólnemu wystrojowi piwniczańskiego Rynku.

Projekt rzeźby jest już nawet gotowy od dwóch dni, ale upubliczniony zostanie dopiero po tym, jak wizja artysty zostanie zaakceptowana przez najbliższą rodzinę aktorki. Jednocześnie już wiadomo, że z racji lokalizacji rzeźby, jej projekt będzie musiał zaakceptować Konserwator Zabytków a dalej – przed ustawieniem – rada gminy.

Co bardzo przykre, mimo wielokrotnych starań i deklaracji nie udało się namówić do włączenia się do zbiórki instytucji kultury z Warszawy i Krakowa, z którymi przecież Danuta Szaflarska związana była przez wiele, wiele lat.

Zobacz też: Nie chcemy pani Danusi odcinać od życia! Szaflarska będzie miała w Piwnicznej „piekielną” huśtawkę

- Nasza prośba o umieszczenie puszek w budynkach kulturalnych w Warszawie i Krakowie pozostała bez odpowiedzi podobnie, jak prośby o wsparcie skierowane do przedsiębiorców z całej Polski. W związku z tym faktem stały skład Komitetu podjął decyzję o upoważnieniu aktora pana Lecha Łotockiego do przeprowadzenia zbiórki na terenie Miasta Stołecznego Warszawy - informuje pełnomocnik Komitetu Dariusz Izworski.

To nie jedyna gorzka informacja – Komitet podjął też decyzje o zamknięciu zbiórki na portalu Pomagam.pl. Powód? Znikome zainteresowanie…

Fani i miłośnicy artystki jednak się nie poddają i już zapowiadają organizację koncertu charytatywnego podczas którego wystąpi kapela Góralska Ciupaga i uprzedzając ewentualne wątpliwości, co do kosztów takiego przedsięwzięcia deklarują, że te zmieszczą się w kwocie 1 tys. zł.

Termin koncertu zostanie ogłoszony po zamknięciu negocjacji z zespołem i po domknięciu kalendarium imprez planowanych na terenie gminy Piwniczna-Zdrój.

Przy okazji przypomnijmy, że zbiórka do puszek nadal trwa i obecnie prowadzona jest w następujących miejscach:

- w Piwnicznej-Zdroju w: Urzędzie Miasta i Gminy, Centrum Informacji Turystycznej, Lodziarni FLORENCJA, Pijalni Artystycznej oraz Restauracji MAJERZANKA,

- w Nowym Sączu w MCK SOKÓŁ

- w Krakowie w Zakładzie Farmaceutycznym AMARA.

Podsumowanie zbiórki i informacja o ilości zebranych środków na specjalnie utworzonym koncie nastąpi w drugiej połowie lipca.

ES [email protected] Fot.; Dariusz Izworski / archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)