Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
20/05/2019 - 21:10

Czytelnik zapytał, a dyrektor MZD odpowiedział

Po kilku tegorocznych publikacjach na temat sytuacji parkingowej miasta, napisał do nas czytelnik ze swoimi pomysłami na poprawę tej kwestii. Były również pytania, więc przekazaliśmy je do Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Otrzymaliśmy odpowiedź, w której dyrektor Adam Konicki odniósł się do tematów. Czytelnik pisząc wiadomość, zapewne liczył na nieco inne informacje zwrotne o parkowaniu w centrum miasta.

Zobacz. W Nowym Sączu turystów brakuje, bo jest za mało parkingów?

- Powody takiego stanu rzeczy opisaliście nieświadomie, chociażby w artykule „Parkingowa łamigłówka przy ulicy Piotra Skargi" Moim skromnym zdaniem, podstawowym problemem tego rejonu jest jego odcięcie od potencjalnego klienta (turysty), wskutek kuriozalnych decyzji dotyczących organizacji ruchu drogowego - stwierdził, po czym przeszedł do zadawania pytań.

- Zaparkowanie pojazdu w rejonie między ul. Lwowską, a ul. Tadeusza Kościuszki jest wyzwaniem nawet dla miejscowych. Jak więc w tym miejscu odnajdzie się turysta?  

Zobacz. Parkingowa łamigłówka przy ulicy Piotra Skargi

Co odpowiedział przedstawiciel MZD? - Problem ze znalezieniem miejsca do parkowania związany jest z ograniczoną ilością miejsc parkingowych. Centrum to obszar charakteryzujący się znacznym deficytem miejsc parkingowych - wyjaśnił dyrektor Konicki.

- W celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów wprowadzona została strefa płatnego parkowania. Poprawę sytuacji można uzyskać przez ograniczenie dostępu samochodów do centrum, względnie podniesienie stawek za parkowanie, co aktualnie nie jest brane pod uwagę - dodał.   

Czytelnik wskazał również ewentualne lokalizacje pod parkingi. - Nie pojmuję dlaczego wzdłuż bulwarów Narwiku (również od strony rzeki), vis-a-vis Rynku, jest tak mało miejsc parkingowych. Zamiast otworzyć dla przyjezdnych teren przy Kamienicy, Rynku Maślanym i Rynku, zamyka się go bezsensownym labiryntem rozwiązań drogowych i brakiem parkingów. Bulwary wtedy stają się atrakcją, gdy można się tam ulokować. W innym przypadku Kamienica staje się jedynie niedostępnym kanałem - argumentował.

Zobacz. Jezdnię wyremotnowali o chodniku przy Bulwarze Narwiku zapomnieli?

- Parkowanie wzdłuż ul. Bulwar Narwiku od strony rzeki jest niemożliwe ze względu na znajdującą się tam ścieżkę rowerową - tak brzmi krótka odpowiedź z MZD.

Na ostatnie z pytań odpowiedź również nie jest obszerna. - Nie rozumiem (to jeden przykład) dlaczego przy plantach, na ulicy Jana Długosza nie uregulowano kwestii tamtejszego parkingu. Obecne, krytykowane od wielu lat rozwiązanie, jest po prostu nierozsądne. Drugi pas ruchu nigdy, powtarzam NIGDY nie jest zwolniony przez parkujących? - dociekał pytający.  

Zobacz. Smutna wizytówka Nowego Sącza. Centrum miasta wymiera

- Na ul. Długosza na odcinku przy plantach wprowadzono zakaz zatrzymywania się, ze względu na korkującą się ulicę w godzinach szczytu - podsumował Adam Konicki.

MŚ ([email protected])

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu