Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
19/06/2019 - 11:00

Czy starczy miejsc w szkołach dla podwójnego rocznika. Co mówi kurator oświaty

Wakacje, znowu są wakacje… cieszą się dziś uczniowie i nauczyciele z końca roku szkolnego, który tym razem przyszedł wcześniej niż zwykle. Niektórym jednak radość psuje myśl o rekrutacji do szkół średnich, z którą – z powodu podwójnego rocznika – może być problem. Czy tak się rzeczywiście stanie? Te obawy studzi małopolska kurator Barbara Nowak.

Uczniowie mają porównywalne warunki startu do szkół w tym roku jak w latach poprzednich. Nikt nie zostanie poszkodowany – mówiła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie na temat tegorocznej rekrutacji do szkół. Jej wypowiedź przytacza Radio Kraków.

- Rekrutacja przebiega zgodnie z planem, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Tak jak zapowiadaliśmy, nie ma sytuacji takich, gdzie by były problemy z miejscami – zapewniała kurator.

Małopolska kurator mówiła również o tym, że rekrutacja w każdej szkole przebiega w dwóch odrębnych komisjach. Jedna zajmuje się rekrutowaniem, tych uczniów, którzy skończyli podstawówkę, druga zajmuje się absolwentami gimnazjów.  

czytaj też Nowy Sącz: szkoły będą trzeszczały w szwach. Czy przed nami nauka w soboty?

Nie ma zatem między dziećmi rywalizacji, wszędzie zachowana jest taka sama proporcja. Wiemy jednak, że klas po szkole podstawowej musimy utworzyć więcej, bo jest więcej osób w roczniku" – wyjaśniła Nowak. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do rekrutacji, uczniowie mają porównywalne warunki startu do szkół w tym roku jak w latach poprzednich" – wskazała. "Brane są pod uwagę wszystkie olimpiady, wszystkie miejsca laureatów i finalistów; nikt nie zostanie poszkodowany" – dodała małopolska kurator.

Z danych kuratorium wynika, że ten rok szkolny gimnazja i podstawówki ukończyło w Małopolsce ponad 67 tys. absolwentów, dla których przygotowano ponad 88 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Dla absolwentów szkoły podstawowej w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych zapewniono ponad 44 tys. 600 miejsc, a dla absolwentów gimnazjów – ponad 43 tys. 500 miejsc – podaje Radio Kraków.

czytaj też Chcą 1000 złotych podwyżki. Jaka jest prawda o zarobkach sądeckich nauczycieli?

Od jutra uczniowie z tak zwanego podwójnego rocznika będą mogli uzupełniać swoje wnioski o świadectwa i wyniki egzaminów. Do przyszłego czwartku komisje rekrutacyjne mają czas na podjęcie decyzji o liście uczniów przyjętych do klas. Absolwenci poznają je za tydzień w piątek punktualnie o 12.

[email protected] fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020