Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 października. Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
23/08/2018 - 18:35

Czy jest nadzieja na ścieżkę turystyczną nad Kamienicą?

Czy w tym roku zacznie się budowa pięciokilometrowej ścieżki turystycznej wzdłuż rzeki Kamienica w Nowym Sączu. Realizacja inwestycji, niestety może przesunąć się w czasie. Mieszkańcy powątpiewają, czy w tym roku zostanie wbita pierwsza łopata. Wierzą jednak, że tak się stanie. Inwestycja będzie realizowana i dofinansowana w ramach projektu "Centra Aktywnego Wypoczynku", którego liderem jest Fundacja Sądecka.

Od lat tereny wzdłuż Kamienicy są zaniedbane. Mieszkańcy pytani, co tam odkrywają spacerując mówią wprost: chaszcze, śmieci i różnego rodzaju niespodzianki.

Niektóre miasta w Polsce z takich terenów znajdujących się nad brzegami rzek uczyniły bardzo atrakcyjne miejsca służące wypoczynkowi i rekreacji. W Nowym Sączu coś takiego też ma powstać.

Jeszcze w tym roku, według zapowiedzi władz miasta ma się rozpocząć budowa pięciokilometrowej ścieżki turystycznej, która zostanie wytyczona wzdłuż rzeki Kamienica.

Ta planowana pięciokilometrowa trasa będzie się składała z trzech równoległych ścieżek, a każda będzie dedykowana odrębnej kategorii użytkowników: rowerzystom, pieszym i biegaczom. Pomyślano to w ten sposób, aby ci użytkownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem.

Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza jest przekonany, że takie rozwiązanie zapewni użytkownikom pełen komfort korzystania z tej infrastruktury.

Wiceprezydent uważa, że otoczenie wzdłuż rzeki Kamienica powoli się zmienia na plus, a to za sprawą ulokowania tam różnych obiektów sportowo-rekreacyjnych, jak chociażby Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czy wybudowanego tuż obok Małopolskiego Parku Rekreacji Przestrzennej, który czeka właśnie na oficjalne otwarcie, albo pumptracka.

Ścieżka turystyczna z całą infrastrukturą (ławkami, oświetleniem i monitoringiem), a także towarzyszącą jej siłownią pod chmurką ma być doskonałym uzupełnieniem tych obiektów.

Powstanie wzdłuż prawego brzegu rzeki Kamienicy – od kładki, czyli tak zwanego mostu wiszącego, do kładki pieszej na wysokości skrzyżowania ulicy Wiśniowieckiego z Alejami Piłsudskiego oraz w drugą stronę, wzdłuż lewego brzegu rzeki Kamienicy w ciągu Alei Piłsudskiego – od kładki na wysokości skrzyżowania ulicy Wiśniowieckiego z Alejami Piłsudskiego do mostu wiszącego. Wyremontowane zostaną też kładki piesze nad rzeką.

Inwestycja będzie realizowana i dofinansowana w ramach projektu "Centra Aktywnego Wypoczynku", którego liderem jest Fundacja Sądecka. W projekcie budowy tras biegowo-rowerowych uczestniczy miasto Nowy Sącz oraz cztery gminy: Bobowa, Chełmiec, Łącko i Stary Sącz. W sumie powstanie 17. kilometrów ścieżek turystycznych, połączonych z siecią tras w województwie małopolskim. Celem projektu, poza stworzeniem możliwości aktywnego wypoczynku mieszkańcom sądeckich gmin i Nowego Sącza jest również podniesienie atrakcyjności naszego regionu.

Planowano, że prace inwestycyjne związane z budową ścieżki w Nowym Sączu ruszą w październiku br. Ścieżka ma być udostępniona mieszkańcom w drugiej połowie przyszłego roku.

Czy ten termin zostanie dotrzymany? Zobaczymy.

Wczoraj w Urzędzie Miasta w Nowym Sączu nastąpiło otwarcie ofert, które wpłynęły na ogłoszony przez miasto przetarg pn. "Budowa trasy pieszo-biegowo-rowerowej w Nowym Sączu - I Etap realizacji - roboty drogowe".

Na ten etap zadania zarezerwowana jest kwota 3,3 mln złotych (brutto).

Oferty złożyły dwie firmy: Przedsiębiorstwo Budowlano-Przemysłowe "ZIBUD" z Kamienicy. Ta oferta opiewała na  5 092 392,58 zł brutto. Ten potencjalny wykonawca wyznaczył termin realizacji zadania do 23 maja przyszłego roku.

Drugą ofertę złożyła firma ZBD spółka z o.o. na kwotę 5 485 225,25 zł brutto. W przypadku tej firmy zadanie miało być zrealizowane do 27 maja przyszłego roku.

Jak widać złożone oferty sporo przewyższały kwotę, którą dysponuje miasto. Dlatego też prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zdecydował o przeprowadzeniu ponownego przetargu  na budowę trasy pieszo-biegowo-rowerowej nad rzeką Kamienica.

Projekt Centra Aktywnego Wypoczynku, w tym trasy biegowe i biegowo-rowerowe odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.

[email protected],Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe