Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
25/10/2018 - 15:20

Czy będziemy mieć sądeckiego marszałka Małopolski?

Skład małopolskiego sejmiku jest już znany, teraz wszyscy zachodzą w głowę kto zostanie nowym marszałkiem. Ponoć na następcę Jacka Krupy szykowany jest Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło. Mówi się też o byłym prezesie krynickiej spółki uzdrowiskowej Grzegorzu Biedroniu.

To już pewne, że po wygranej w Małopolsce, Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić w sejmiku samodzielnie. Skład rady jest już skompletowany. Brakuje jeszcze  marszałka. Kto nim będzie? Oficjalnie kandydata nie ma.

Czytaj też PiS bierze władzę w Małopolsce. Kto z "naszych" zasiądzie w sejmiku?  

- Jeszcze za wcześnie na odpowiedź . To będzie przedmiotem uzgodnień - mówił zaraz po ogłoszeniu składu sejmiku poseł Arkadiusz Mularczyk.

Najwyraźniej jednak machina poszła w ruch, bo już pojawiły się pierwsze kuluarowe informacje. Jak podaje "Dziennik Polski" jeszcze przed wyborami mówiło się, że najpoważniejszym kandydatem PiS na marszałka Małopolski, jest były sekretarz sądeckiego starostwa Witold Kozłowski, który kilka miesięcy temu został prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Kozłowski jednak wybory przegrał i do sejmiku się nie dostał.

Kto zatem zajmie miejsce Jacka Krupy? Ponoć - jak informuje dziennik - na to stanowisko szykowany jest Rafał Bochenek, były rzecznik rządu Beaty Szydło.

Sam Bochenek, z wykształcenia prawnik, twierdzi w wypowiedzi dla gazety, że nie było żadnych rozmów w sprawie powierzenia mu funkcji marszałka Małopolski.

Jeśli jednak to on zasiądzie w marszałkowskim fotelu, ster władzy w Małopolsce przejmie młode pokolenie. Bochenek ma zaledwie trzydzieści dwa lata. Jego polityczna kariera rozwija się w błyskawicznym tempie. Jeszcze kilka lat temu popularność na lokalną skalę przyniosło mu prezentowanie pogody w TVP Kraków. W skali ogólnopolskiej zabłysnął jako prowadzący przygotowane z wielkim rozmachem  konwencje wyborcze Andrzeja Dudy i PiS. Potem został rzecznikiem rządu Beaty Szydło.

Czytaj też Co się stało? Biedroń rzuca posadę prezesa krynickiego uzdrowiska

Z nieoficjalnych informacji wynika, że szansę na marszałkowską posadę ma też Grzegorz Biedroń, były prezes krynickiej spółki uzdrowiskowej, który ponownie wszedł do sejmiku z bardzo dobrym wynikiem.

Czytaj też Wyniki wyborów 2018: kto został radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem

Kiedy będzie wiadomo, kto zostanie następcą Jacka Krupy?  Czasu jest jeszcze sporo, bo nowy sejmik wystartuje  dopiero po 16 listopada. Wtedy skończy się trwająca jeszcze obecna kadencja.

[email protected] fot. You Tube, T.KDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)