Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
11/05/2019 - 09:50

Czego nie wiecie o nowym moście heleńskim? Ciekawostki

Nowym mostem im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu potocznie zwanym heleńskim od północy ze środy na czwartek już przejeżdżają samochody. Sądeczanie przez rok z uwagą śledzili etapy jego powstawania.

Widzieli niezliczone ilości gruzu, w które zamieniła się stara, rozburzona przeprawa i poskręcanego starego zbrojenia stanowiącego szkielet poprzednika obecnej nowoczesnej przeprawy. Obserwowali, jak na placu budowy pracują różne specjalistyczne potężne maszyny.

Z pewnością sądeczanie zastanawiali się niejednokrotnie śledząc poszczególne etapy budowy mostu ile chociażby stali zostało zużyte na nową przeprawę.

A oto ciekawostki związane z budową oddanego do użytku mostu:

Długość każdego z dwóch przęseł (łuków) wynosi 165 m.

Całkowita długość mostu wynosi 345,40 m.

Most został posadowiony pośrednio na palach fundamentowych długości 7 m dla przyczółków (1 przyczółek od strony zamku, 1 przyczółek od strony dzielnicy Helena) oraz 9 m dla filara środkowego.

Konstrukcja mostu jest konstrukcją łukową z sieciowym układem wieszaków tzw. „Network Arch” (zastosowano wieszaki linowe wykonane z lin stalowych o 64 splotach) i z żelbetową płytą pomostu opartą na stalowym ruszcie.

Nowy most heleński jest obiektem klasy A (najwyższa według polskiej normy). Most przystosowany jest do przejazdu kolumny pojazdów wojskowych o tonażu 40 ton.

Szerokości użytkowe mostu:

- jezdnia drogi głównej na moście - 4 pasy po 3,5 m

- jednokierunkowa ścieżka rowerowa z możliwością korzystania przez pieszych szerokości 2,50 m

- chodnik dla pieszych szerokości 1,50 m

Łączna szerokość mostu wynosi: 25,50 m

Do budowy mostu zużyto:

- około 4955 ton stali (zarówno konstrukcyjnej jak i zbrojeniowej)

- około 6366 m sześc. betonu (na budowę 2 przyczółków, filara środkowego, płyty żelbetowej i kap chodnikowych).

Całe wycieczki przyjeżdżały na plac budowy mostu na osiedlu Helena, by z bliska obejrzeć wielki, 80-metrowy dźwig "Herkules". Dzięki niemu podnoszone były kolejne stalowe elementy rusztu nowego mostu. Dźwig – gigant poruszający się na gąsienicach dotarł do Nowego Sącza rozmontowany (korpus, gąsienice i część potężnego stalowego ramienia). Przywiozły je trzy potężne tiry. Taki dźwig może podnieść ogromny ciężar. Jego udźwig dochodzi do 500 ton. Maszyna została ustawiona na specjalnie przygotowanej dla niej, utwardzonej platformie.

W Niedzielę Palmową przez nowy most, za zgodą prezydenta miasta i pod opieką pracowników reprezentujących wykonawcę przeszła rodzina Szkaradków z Rdziostowa (gmina Chełmiec), która transportowała na rowerach do sądeckiej Bazyliki św. Małgorzaty dwie palmy wielkanocne. Każda z nich miała 17,5 m długości.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu